TG Telegram Group Link
Channel: Гендер в деталях
Back to Bottom
#експертний_коментар від Edward Reese про займенники для небінарних осіб

На Євробаченні цього року було аж двоє небінарних учасни_ць із займенниками вони/їх, і українська публіка вже трошки плавиться з цього приводу. Тож давайте нарешті поговоримо про ці загадкові займенники, які іноді (не завжди) використовують небінарні люди. Це насправді не так складно, як здається.

1️⃣ Вони/їх, як і they/them цілком можуть бути займенниками і граматичною формою однини. В англійській мові they/them використовувалися споконвіків у випадках, коли треба сказати про людину, чий гендер невідомий.

Наприклад “Someone forgot their wallet here. I will give it back to them when they return” (“Хтось забули тут свій гаманець. Я поверну їм, коли вони прийдуть”).

В українській же є ввічлива форма звертання “на ви”, де ми вже говоримо ніби як у множині про одну людину. Наприклад “Миколо Петровичу, куди ви йдете?”

Ви ж звертаєтеся до незнайомих людей “на ви”, сподіваюся.
Крім того, в багатьох регіонах України раніше і зараз до старших людей у сім’ї говорять на “вони/їх”. Наприклад “Мамо хотіли пекти паски, але захворіли”. “А де бабуся? - Вони пішли в магазин”.

Висновок: україномовна щелепа історично підлаштована до “вони/їх” як займенника однини.

2️⃣ Займенник “вони” схожий по звучанню на “вона”, чи не так? Коли ви складаєте речення про, наприклад, Немо і Бембі з Євробачення, просто говоріть так, як говорили б із займенником “вона”, тільки з іншою літерою в кінці.

Наприклад: “Bambie Thug пройшл(а)и у фінал Євробачення. Вон(а)и представлял(а)и Ірландію”. “Немо написал(а)и свою пісню про досвід життя небінарної людини”. Ці форми незвичні тільки у третій особі минулого часу. Якщо ми говоримо про теперішній час, то дієслова будуть такі самі, як і з вона/він.

Наприклад: “Немо говорить, що написали свою пісню про досвід небінарності”. Слово “говорить” у теперішньому часі ніяк не вказує на чоловічу або жіночу гендерну ідентичність, тому його змінювати не потрібно.

Якщо ви потренуєтеся на людях, які вам не знайомі, і яким не буде боляче від випадкового місгендерингу, потім спілкуватися з живими небінарними з вашого оточення стане набагато простіше і комфортніше для всіх сторін. Поряд з вами цілком можуть бути або з’явитися в майбутньому люди із займенниками вони/їх. Отримайте цю навичку вже зараз, і в момент знайомства ви покажете себе розумною і чуйною людиною.

3️⃣ Займенник “вони”, як і “воно” є гендерно нейтральним, але це не синоніми. Це різні слова. Є люди, які обирають для себе “воно”, але більшість небінарних людей, які прагнуть до нейтральних звертань, користуються “вони”.

“Воно”, на жаль, має негативну конотацію в багатьох мовах, бо прив’язане до неживих предметів та явищ, а також цим словом нерідко називають людей з метою образити і принизити.

4️⃣ Займенники - це така ж частина ідентичності людини, як і її ім’я. Я впевнений, вам зустрічалися люди, наприклад, на ім’я Лариса, які просять називати себе Лора.

Або Святослави, яким комфортніше бути Святом, ніж Славою, Оксани, яким приємно називатися Ксенями. Або навіть (ух!) люди, які колись мали одне ім’я або прізвище, а потім взяли зовсім інше.

Ви призвичаїлися до цих змін. Можливо, не одразу, але у вас це вийшло, бо ви любите і поважаєте цих людей. Так само ви можете навчитися використовувати нові, незвичні займенники для людини. Practice makes perfect. Love and respect helps.

А якщо вам здається, що це мєлочі і нікому не всралося чого ці небінарні хочуть, спробуйте таку гру: уявіть, що всі на світі раптом забули ваше ім'я і називають вас Даздрапермою або Комунаром. Вам було б таке приємно і комфортно?
Отож.

5️⃣ Не всі небінарні люди використовують вони/їх. Найкращий спосіб дізнатися займенники людини - спитати про них або послухати, як вона говорить про себе. Вгадувати за зовнішністю - поганий спосіб.

6️⃣ Займенник вони/їх не означає, що у людини дисоціативний розлад особистості або інший психічний розлад (бо і такі коментарі я бачив).
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Українські правозахисні організації закликають Верховну Раду прийняти законопроєкт № 5488

Рівно три роки тому, 13 травня 2021 року, у Верховній Раді України був зареєстрований урядовий законопроєкт №5488, проте він і досі не розглянутий Верховною Радою.

Саме тому, правозахисни_ці, активіст_ки, які працюють у напрямку захисту прав людини, об’єднались та ініціюють Маніфест. Він є кроком до інклюзивного суспільства, вільного від злочинів, вчинених із мотивів нетерпимості, де реагування на випадки дискримінації за будь-якою ознакою буде ефективним. Маніфест підписали 30 правозахисних організацій, активістів та активісток. Звернення ініціювали громадська організація Gender Stream та Центр прав людини ZMINA.

Про що цей законопроєкт?
1.Встановлення адміністративної відповідальності за порушення законодавства у сфері запобігання та протидії дискримінації.
2. Визначення терміну «нетерпимість» у ККУ (Кримінальний кодекс України) та КУпАП (Кодекс України про адміністративні правопорушення).
3. Доповнення окремих статей КУпАП та ККУ у частині «обставини, які обтяжують покарання» обставиною вчинення правопорушення з мотивів нетерпимості.

Навіщо потрібен цей законопроєкт?
Удосконалення законодавства.
Сприяння покращенню безпекової ситуації в Україні.
Захист прав ЛГБТКІ+ спільноти.
Відповідність міжнародним стандартам.

Прийняття законопроєкту №5488 створить новий ефективний механізм для притягнення до відповідальності за дискримінацію.
За введення безкоштовних і доступних для всіх громадянок абортів – польська феміністична організація «Strajk Kobiet» збирає підписи по всьому Європейському Союзу.

Польські активістки вже довгий час борються за доступність абортів. Але зараз вони розширили зону своїх дій не тільки на територію Польщі, а і всього ЄС. Понад 20 мільйонів громадянок Союзу не мають можливості робити аборти легально, безпечно і безкоштовно. Активістки подали заяву і зараз збирають підписи, долучитися можуть резидент_ки ЄС по цьому посиланню: https://eci.ec.europa.eu/044/public/#/screen/home
Подкаст «Твоє.Моє»: відверта розмова двох поколінь

Керівниця організацій «Проєкт Кешер в Україні» та «Жіночі можливості» Влада Недак, створила подкаст «Твоє.Моє».
Його мета – поглиблення зв'язку між 20–річними та 40–річними україн_цями у часи великих випробувань.

⚽️Нещодавно вийшов третій епізод, із капітанкою жіночого футбольного клубу "Кривбас" – Даяною Семків.
Дівчина відверто розповідає про вибір професії, кохання і материнство, і про те, кому цікаво дивитись жіночий футбол.

🎙Співрозмовниками(-цями) Влади Недак стали 8 яскравих юних українок та українців – поліцейська, вчитель, студентка, історик, футболістка, SMM-фахівець, громадська активістка та кухар.

🖇Подкаст «Твоє.Моє» побудований на думках про формування характеру, про міста, які обираємо для життя, гендерну рівність, історію та майбутнє людства, тривожність та ментальне здоров’я.

🗓Епізоди Розмови Поколінь виходитимуть раз на два тижні. Перші три випуски можна переглянути (прослухати) тут.
14 ТРАВНЯ

Національна рада жінок України — громадська організація, яка об’єднує жіночі організації України, колективний член Міжнародної ради жінок.

Бере свої витоки з історії Української Національної Ради (1919). У 1939 році самоліквідувалася, була відроджена через 60 років з ініціативи Жіночої громади, Спілки жінок України, Всеукраїнського товариства імені Олени Теліги. У 1999 році відбувся установчий з’їзд НРЖУ.

Раду очолювали Ірина Голубєва, Олена Кондратюк, з 2014 року її голова — Людмила Порохняк-Гановська. Серед заступниць голови була очільниця СЖУ Марія Орлик.

#феміністичнийкалендар
❗️🏳️‍🌈 17 травня о 12:00 у Києві відбудеться акція проти гомофобії.

У міжнародний день боротьби з гомофобією відбудеться акція в підтримку ЛҐБТІК+ осіб. Більше чотирьох вуличних нападів на ЛҐБТІК+ сталося в Україні тільки за минулий місяц. З початку року їх вже більше десяти. Людей били через те, що вони йшли за руки, за зовнішній вигляд, за маленькі веселкові значки на рюкзаку. Це є неприпустимим у сучасному цивілізованому світі.

Вимога протестуючих — це ухвалення законопроєкту №5488 який стосується встановлення безпеки та порядку для людей не вулицях.

Місце проведення акції буде повідомлено зареєстрованим учасникам та учасницям за день до цього, поки ця інформація не розголошується з метою безпеки.

Організатор_и повідомляють: проведення мітингу відбуватиметься із дотриманням законів, що діють під час воєнного стану.

Безпека учасників та учасниць акції має бути забезпечена поліцією.
У разі оголошення повітряної тривоги ми підемо в укриття, що розташоване поруч з місцем проведення акції.

Також важливо: мета акції — привернути увагу громадськості та влади України до злочинів на підґрунті ненависті за ознаками сексуальної орієнтації та ґендерної ідентичності, яких стало ще більше останнім часом; вимагати від влади України ухвалити законопроєкт №5488 про злочини на підґрунті ненависті; вимагати від влади та поліції міста Києва ефективніше реагувати на зростання кількості таких нападів у столиці.


❗️🏳️‍🌈 Додаємо посилання на реєстрацію на акцію - https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd--y2yBWp_nLbiLaivp2HQy26hHm8QQ7tYa68skPK4bMSNdQ/viewform
Українська письменниця Софія Андрухович стала лауреаткою премії імені Германа Гессе

Про це повідомило правління Фонду імені Кальвера Германа Гессе. Премія становить 20 000 євро і є однією з найпрестижніших німецьких літературних премій.

Журі одноголосно вирішило присудити міжнародну премію імені Германа Гессе письменниці Софії Андрухович та її перекладачеві Олександру Кратохвілу, а також її перекладачці Марії Вайсенбьок за «Історію Романа» та «Історію Уляни».

Журі зазначили, що Андрухович вдалося «різноманітно й потужно створити широку панораму України XX століття», підкресливши «винахідливість та амбітність» письменниці. Водночас перекладач_ів відзначили за майстерність, з якою вони «відтворили розмаїті мовні регістри «Амадоки».

А зустрітися з авторкою і послухати про її новий роман можна 10 червня в київському «Театрі на Подолі».
«Звідки вести відлік і як вимірювати настання постмізогінної ери?» — дискусія у Львові

Ця дискусія відбудеться під час презентації книги «Коротка історія мізогінії” Джека Голланда. Ця книга занурює читачів/ок у подробиці тривалої доби панування несправедливих упереджень, стереотипів і забобонів проти жінок.

В межах дискусії будуть виступати такі спікерки як:
🔸Марта Чумало — ґендерна експертка та співзасновниця Центру «Жіночі перспективи» .
🔸Христина Кіт — юристка, голова Асоціації жінок-юристок України «ЮрФем».
🔸Ольга Ященко — директорка організації «Феміністична майстерня».

👉🏻 Коли? 18 травня, 15:00.
👉🏻 Де? Центр міської історії.
Вхід безкоштовний за реєстрацією.
Гендер в деталях
«Звідки вести відлік і як вимірювати настання постмізогінної ери?» — дискусія у Львові Ця дискусія відбудеться під час презентації книги «Коротка історія мізогінії” Джека Голланда. Ця книга занурює читачів/ок у подробиці тривалої доби панування несправедливих…
❗️А ще крута новина!
«Гендер в деталях» спільно з The arc проводять розіграш книги Джека Голланда «Коротка історія мізогінії. Найдавніше упередження в світі».

Серед коментатор_ок ми розіграємо два екземпляри видання – один за активність в інстаграмі, інший – в фейсбуці Гендер в деталях.

Результати оголосимо 28 травня, не пропустіть!
Гендер в деталях
Колишній міністр економіки Казахстану – Куандик Бішимбаєв забив дружину до смерті в ресторані. Салтанат Нукенова померла від тілесних ушкоджень до приїзду швидкої допомоги. Сестра загиблої повідомила, що раніше Салтанат розповідала про психологічне насильство…
Екс-міністр економіки Казахстану засуджений за вбивство своєї дружини

Куандика Бішимбаєв засуджений судом присяжних в Астані на 24 роки за вбивство своєї дружини Салтанат Нукенової.

Його брата, Бахитжана, а також директора ресторану BAU, де стався злочин, засудили до 4 років ув'язнення за співучасть. Саме за дорученням Бахиджана були стерті відеозаписи з камер у ресторані.

Нагадаємо, що трагедія сталась ще у листопаді 2023 року, а судовий процес почався лише в березні. За цей час в підтримку загиблої було опубліковано тисячі постів в соцмережах, а казахстан_ці, зокрема, вимагали пришвидшення ухвалення закону про домашнє насилля. Поправки, які розглядаються в парламенті, отримали неофіційну назву «Закон Салтанат».

11 квітня 2024 року мента схвалив законопроект у двох частинах, а за чотири дні президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв підписав закон.
15 ТРАВНЯ

У 1989 році Генеральна Асамблея ООН проголосила 1994 рік Міжнародним роком сім’ї. Його завдання — поглибити розуміння питань родини, об’єднати можливості різних країн для вирішення найсерйозніших питань, пов’язаних із сім’єю. Свято було запроваджено у зв’язку із стурбованістю світової спільноти сучасним становищем родини та її значенням у процесі виховання покоління, що підростає.

20 вересня 1993 року згідно з резолюцією Генеральної Асамблеї ООН було запроваджено Міжнародний день сім’ї, який відзначають щороку 15 травня. На думку генерального секретаря ООН Кофі Аннана, коли зневажають основні права однієї сім’ї, єдність усієї людської сім’ї перебуває під загрозою.

Щороку визначають певну тему цього дня, серед яких сімейне насильство, рівний розподіл обов’язків, гендерна рівність.

#феміністичнийкалендар
В Міжнародний день сімʼї, хочемо поділитися корисною статтею від Нової Української Школи👇

Поява дітей у родині може змінити її традиції та побут. Це природно і в цьому немає нічого страшного, адже мами й тата отримують від малечі ті емоції та почуття, які не подарує їм більше ніхто.
А спільно проведений час за іграми, казками чи прогулянками збагачує родинний досвід, тож мамі / татові згодом буде що згадати й про що розповісти дорослим дітям.

Та іноді батьки не знають, як саме провести спільно час із дітьми – у що з ними пограти, скільки часу достатньо, аби дитина отримала необхідну порцію уваги від мами / тата. Таке незнання може бути пов’язане з тим, що батьки не мають відповідного досвіду із власного дитинства і їм немає що перенести у свою родину.
Зауважмо, попри це у світі шириться тенденція, коли тата активно залучаються в життя дітей. Докладніше про це ми розповідали раніше. У цьому ж матеріалі ділимося порадами, як можна організувати спільне дозвілля батьків із дітьми.

👉 Стаття за посиланням 👈
Новий закон у Бельгії: секс-працівникам(-цям) трудові контракти, сутенерам — контроль

🇧🇪Уряд Бельгії прийняв закон, який регулює роботу секс-робітників(-ць).
Тепер вони отримають трудові контракти, медичне страхування, пенсії, відпустку по вагітності та пологах, а також допомогу по безробіттю.

Закон також передбачає наявність «кнопки безпеки», яку мають забезпечити сутенери, які повинні мати офіційний дозвіл і зареєстрований офіс.

«Якщо секс-працівник(-ця) використовує право на відмову більше 10 разів протягом 6 місяців, секс-працівник(-ця)ця, або роботодавець може звернутися за втручанням до державної служби посередництва.
Ця служба оцінить, чи є щось не так з умовами праці, чи є проблема у відносинах роботодавець-працівник(-ця). Сервіс також може запропонувати можливості професійної переорієнтації», – вказано на сайті UTSOPI, бельгійської профспілки секс-працівників(-ниць).

😕Таким чином, закон викликав неоднозначну реакцію: прихильники вважають його перемогою для прав секс-працівників(-ць), тоді як критики стверджують, що він може зміцнити владу сутенерів.
Суд виправдав режисера Романа Поланскі у справі про наклеп. Він назвав «огидною брехнею» звинувачення у зґвалтуванні.

У 2010 році британська акторка Шарлотта Льюїс звинуватила кінорежисера в тому, що він зґвалтував її на кастингу в Парижі у 1982 році, коли акторці було 16 років. Поланскі відкинув це звинувачення, назвавши його «огидною брехнею». В інтерв’ю французькому виданню Paris Match він нібито процитував статтю 1999 року в нині недійсній британській газеті News of the World, якій британська акторка сказала: «Я була зачарована ним і хотіла бути його коханкою».

Сама Льюїс заявила, що цитати, приписані їй у цьому інтерв'ю, не були точними. Тоді вона подала скаргу за наклеп, і режисерові автоматично висунули звинувачення згідно з французьким законодавством.

Акторка заявила в суді, що стала жертвою «наклепницької кампанії», яка «майже знищила» її. А втім, судді винесли вирок на користь Поланскі, заявивши, що відповідь кінорежисера була «оцінювальним судженням про мінливий характер позивачки».

Варто зауважити, що вердикт суду стосується лише звинувачення в наклепі, а не звинувачення Льюїс у зґвалтуванні.
🙅🏻‍♀️🙅🏼Американці відмовили в аборті, незважаючи на смертельну аномалію плода

Мешканка штату Теннессі Бріанна Сесіл розповіла про наслідки відмови в аборті. На 12-му тижні вагітності лікарі виявили акранію – вроджену аномалію плоду, несумісну з життям.

❗️Їй сказали, що дитина, ймовірно, помре в утробі до 20-го тижня.

⚖️Закони Теннессі забороняють аборти навіть у таких летальних випадках, якщо у плода зберігається серцебиття. Також передбачена кримінальна відповідальність стосовно лікарів.

Для процедури аборту Бріанна поїхала до Чикаго. Після повернення додому в неї виникла лихоманка і біль. Лікарі виявили залишки тканин плода та абсцес. Під час операції їй видалили яєчник і маткову трубу.

Після цього пара довгий час намагалася зачати дитину, але Сесіл так і не змогла завагітніти. Вона наголосила, що «аборт не буває чорно–білим» і кожна ситуація є індивідуальною. Жінка додала, що вагітні не повинні просити дозволу на аборт у законодавців, які не мають медичної освіти.

👨‍👩‍👦‍👦Бріанна звинувачує закони штату у неможливості мати велику сім’ю та планує приєднатися до групи жінок, які борються проти заборони абортів.
HTML Embed Code:
2024/05/15 22:14:20
Back to Top