TG Telegram Group Link
Channel: Словниковий Запас | Саморозвиток
Back to Bottom
Стоїцизм – грец. στοά ποικίλη ≈ «розписна стоя» – місце де виступав засновник стоїцизму Зенон Кітійсткий близько ІІІ ст. до н.е.

Це течія, основою якої є розробка основи морального життя, приборкання своїх пристрастей (задоволення, огиди, жадання, страху), «сила духу», що виявляється у слідування своїй долі, стійкість і твердість у життєвих негодах. Стоїки вважають, що хід світових подій встановлений наперед. «Хто згоден, того доля веде, хто не згоден, того вона тягне» (Сенека). Стоїки поділяють філософію на логіку, фізику і етику, які порівнюють із фруктовим садом: логіка це захисна огорожа, етика є деревом, що росте, а фізика – плоди.
Послідовниками течії були Сенека, Епіктет, Марк Аврелій.

Приклади:
Я вражений стоїцизмом українського народу.
Філософія стоїцизму каже, що легше пережити складнощі, коли готовий до них та розумієш, що буде важко.
Гармонія – грец. αρμονία ≈ зв'язок, порядок; лад; злагодженість, відповідність, стрункість.

Емоційно-чуттєвий стан спокою, радості людини. У філософсько-естетичному сенсі – узгодження різнорідних і навіть протилежних (конфліктних) елементів, злагодженість цілого, що народжується від поєднання протилежних за якістю сутностей.

У музиці – приємна для слуху злагодженість звуків, милозвучність. Також у грецькій міфології була богиня Гармонія.

Приклади:
Життя діалектичне. Ви не можете завжди бути щасливими, оскільки тоді щастя втратить все своє значення. Ви не можете постійно бути в гармонії, оскільки тоді ви не знатимете, що таке гармонія.
Щоб бути в гармонії з іншими, потрібно бути в гармонії із собою.
Душа жадає гармонії, а життя дисгармонійне.
Абсолют – лат. absolutus ≈ довершене, самодостатнє, безумовне. У ідеалістичної філософії та теології є основою речей і явищ – духовний початок (ідея, світовий розум тощо). Деякі концепції вважають, що абсолют це субстанція, першооснова, яка існує завдяки самій собі (вона саusa sui – причина самої себе). Якщо така субстанція одна, то маємо справу з монізмом; якщо їх дві, кілька або нескінченна кількість, то – з дуалізмом або плюралізмом.

Різні філософи по-своєму тлумачили природу абсолюту, визначаючи його як ідеї (Платон), атоми (Демокрит), Бога (Ф. Аквінський), абсолютну ідею або нескінченний дух (Г. Геґель), волю (А. Шопенгауер).

Приклади:
• Чесність – це відносне поняття, а не абсолют.
• Дажбог – це абсолют, «податель усіх благ, володар Сонця», і він же міфічний родоначальник росів – «Дажбогових дітей».
Фрактал – лат. Fractus ≈ подрібнений, зламаний. Це геометрична фігура, яка має властивість самоподібності, тобто складена з декількох частин, кожна з яких подібна до всієї фігури загалом. Розрізняють фрактали геометричні, алгебраїчні, стохастичні і системи ітеруючих функцій.

В математиці під назвою фрактал розуміють множину точок у евклідовому просторі, які мають дробну метричну розмірність, або метричну розмірність, відмінну від топологічної. Термін вперше застосував Бенуа Мандельброт у 1975 році, а перші приклади самоподібних множин з незвичайними властивостями з’явилися у XIX сторіччі. Американський інженер Натан Коен винайшов фрактальну антену коли жив у центрі Бостона, де було заборонено застосування зовнішніх антен. Тоді він вирізав фігуру з фольги у формі кривої Коха та наклеїв на папір і під’єднав до приймача. В результаті було засновано компанію із серійного виробництва антен.

Приклади:
• Завдяки фракталам я можу творити цілі світи, і мені не потрібно щось малювати чи моделювати.
• Наступний фрактал був побудований німецьким математиком Г. Кантором у вигляді точкової множини з парадоксальними властивостями, яка тепер називається розривним континуумом.
Діаметральний – лат. diametralis ≈ який ділить навпіл по лінії діаметра, поперечника або розміщений на кінці діаметра. Найчастіше використовується для позначення протилежностей. Тобто «повністю», «супротивно», «абсолютно», «різне».

Сталі вирази:
• Діаметра́льна протиле́жність – цілковита, повна протилежність.
• Діаметральна площина судна – уявна площина, яка ділить судно навпіл, у повздовжньому напрямі, на дві симетричні половини. Від цієї площини іде розрахунок кутів корпусу.

Приклади:
• Саме ця діаметральна протилежність поглядів та цілей спричинила спалах боротьби між Катериною II та прихильниками українських прав і свобод.
• Присутні діаметральні точки зору, йде діалог про те, що добре, а що зле.
Дефляція – лат. deflare ≈ здування. Зменшення урядом маси паперових грошей та нерозмінних на золото банківських білетів, з вилученням частини надлишкових паперових грошей.

Внаслідок дефляції відбувається падіння цін але виникає дефляційна спіраль: знижуються доходи, кредитування, інвестиції, що призводить до уповільнення або навіть зниження економіки і нового етапу зниження доходів і дефляції. В Україні після дефляції настала економічна криза 14 року. Причиною було вибирання надлишку грошей Нацбанком для збереження курсу 8 грн за доллар, що обмежувало кредитування у несприятливій економічній ситуації.

Приклади:
• Те прокрустове ложе, яке на це час накидається в єврозоні, називається дефляція.
• Проте весняно-літня дефляція – характерне явище для України, її головна причина – сезонне зниження цін на овочі, фрукти й молочні продукти.
Агрегатор – лат. aggregatio ≈ накопичення. Той, хто збирає, групує об’єкти у категорію більш високого рівня.

Найчастіше під агрегатором розуміють сервіс, який збирає відомості про товари та послуги різних компаній або з’єднує замовників і покупців. Деякі агрегатори надають каталог де можна сортувати товар за певними фільтрами і порівняти їх характеристики. Агрегатори можуть займатися збиранням новин (RSS – агрегатор). Більш складною формою агрегатора є маркетплейси, які не просто збирають інформацію, а вибудовують власну логістичну структуру – склади, кур’єрів, пункти видачі товарів.

Приклади:
• Національні агрегатори аудіального контенту - поодинокі виробники, що зорієнтовані на внутрішній ринок і виконують передовсім просвітницьку функцію.
• Найбільша у світі соціальна мережа Facebook запускає новинний агрегатор FBNewswire.
Амальгама – лат. amalgama ≈ сплав. Сплав ртуті з іншим металом. Більшість металів, крім заліза і платини, можуть бути частиною амальгами. Застосовують у техніці, наприклад, для металізації поверхні матеріалу (позолочення, посріблення) та в стоматології для пломбування зубів.

Стоматологічна амальгама складається з міді, срібла і цинку, вона залишається м'якою протягом деякого часу після змішування, потім твердіє. Також використовується у виробництві дзеркал.

Приклади:
• Життя – це зал дзеркал, амальгама, тест Роршаха, ти бачиш у ньому тільки те, що всередині тебе.
• Здатність ртуті розчиняти багато металів, утворюючи так звані амальгами, була помічена ще до нашої ери.
Лейтмотив – нім. Leitmotiv ≈ головний, провідний мотив. Це музичний зворот, основний мотив, мелодія, що повторюється у музичному творі, також умовне позначення персонажа, предмета, явища, ідеї чи емоції;

Також в переносному значенні – основне положення, головна думка, яка неодноразово повторюється та підкреслюється.

Приклади:
• Пацієнти, що страждають на неврози, найчастіше дотримуються визначеності щодо життя. Вони завжди шукають, на кого перекласти провину за власні труднощі – на батьків, на нещасливе дитинство, на колег. Для них все згодиться, «аби я не був винен» – ось їх лейтмотив. Пояснити це легко: варто такому пацієнтові взяти відповідальність на себе, як йому доведеться вжити якихось кроків, щоб упоратися зі своїм неврозом.
• Визначною формотворчою рисою опер Ріхарда Вагнера є складна система лейтмотивів.
Бомонд – фр. beau monde ≈ «вищий світ». Термін для позначення верхівки аристократичних кіл з найвищим рівнем багатства та соціальним статусом.

Термін став популярним на початку ХІХ століття після побудови великих маєтків у Бостоні, Нью-Йорку, Ньюпорті та проведенні там вечірок для вибраних гостей. Список бомонду публікувався у «Соціальному реєстрі». Найпрестижнішим є список «400». Вважалося, що саме стільки осіб вміщує бальна зала Керолайн Астор. Бомонд формується за родинним принципом, а рух соціальними сходами можливий виключно за наявності певних зв'язків. Обов’язковою є участь у соціальних заходах, клубах (візити, звані обіди, бали, гра в карти, театр).

Приклади:
• Із п'ятниці до неділі у столиці гуляла нечисть та бомонд.
• Форд Медокс, аналізуючи особливості натури митця, наголошував на його аристократичних рисах, зрозумілих та близьких англійському інтелектуальному бомонду.
Тенденція – від лат. tendentia ≈ направленість та лат. tendo ≈ направляю, прагну. Можливість тих чи інших подій розвиватися в певному напрямку; Прагнення, намір, потяг, схильність до чогось; Також упереджена думка, ідея, теза.

У багатьох сферах життя є тенденції: біржовий тренд, тенденції ринку, тенденції ринку праці, тенденції розвитку інтернет-представництва, тренд у політичній теорії, ЗМІ і тд.

Приклади:
• На жаль, у вас є тенденція розглядати будь-яку критику як ворожу. Вам варто позбутися цього комплексу.
• Цікава тенденція: чим нас більше, тим більше ми чужі один одному. В мегаполісах втрачається людяність.
Буржуазія – від давньофранц. burgeis ≈ містяни. Панівна соціальна верства або суспільний клас, що володіє власністю (у формі грошей, засобів виробництва, землі, патентів чи іншого майна) та існуючий за рахунок прибутків від цієї власності.

Пролетаріат – від лат. proles — «потомство» та лат. proletarius — нижчий клас у Стародавньому Римі) — нижчий, бідніший соціальний клас суспільства, який не має власності на засоби виробництва і для якого основним джерелом засобів для життя є продаж власної робочої сили.

У часи античного Риму «пролетаріатом» звався соціальний прошарок людей безземельних (без власності), але не рабів. Тобто, пролетарі це ті, хто нічим не володіє окрім свого потомства (лат. proles).

Приклади:
• Він був родом з самого Києва й походив з середньої київської буржуазії.
• Буржуазія розвалила останні решти феодального устрою і оголосила свободу промислу та торгівлі...
Фабінг – від англ. phone ≈ телефон та snubbing ≈ зневажливе ставлення. Це психологічний термін, що означає звичку постійно відволікатися на свій телефон під час розмови зі співрозмовником. Кожного року кількість «залежних від смартфонів» зростає. Фабінг вже назвали хворобою 21-го століття.

У 2015 році у США провели дослідження, і виявилося, що 46,3% людей відповіли, що їхні партнери їх фаблять. Згодом провели ще одне дослідження, і з’ясувалося, що в пар з фабінгом гірші стосунки й частіші сварки та непорозуміння.

Приклади:
• Фабінг може зашкодити вашій репутації, оскільки зазвичай користувачів телефонів вважають менш ввічливими та уважними до співрозмовника.
• Темп і вимоги сучасного суспільства змушують нас практично постійно перебувати в онлайн-просторі. Це створює напругу, яка може проявлятися й у вигляді фабінгу.
Патова ситуація або пат – фр. pat, італ. patta ≈ «гра внічию». Термін прийшов в повсякденне життя з гри в шахи. У шахах це не так уже й погано, це нічия. Але в життєвих ситуаціях «пат» – це глухий кут, з якого всі спроби вийти, виявляються абсолютно неефективними.

Приклади:
• Якщо час циклічний, значить життя – це пат.
• На виборах до бундестагу політики поставили один одному політичний пат.
Архаїка – грец ≈ стародавній. Ранній етап в історичному розвитку будь-якого явища. Часто вживається щодо мистецтва Стародавнього Єгипту та Греції.

Архаїзми – це слова та вирази, які застаріли й вийшли з загального вжитку і мають сучасний синонімічний аналог (на відміну від історизмів). Також у цьому ж значенні використовується прикметник архаїчний.

Приклади:
• «Чоловік, що цілує руку жінці, зараз видається смішним та архаїчним
• Раніше літак називали аеропланом. Тому аероплан – це архаїзм.
Колапс – лат. collapsus ≈ «падіння». Руйнування якоїсь структури під впливом системної кризи.

У медицині це гостра судинна недостатність, яка характеризується пригніченням центральної нервової системи, зменшенням маси циркулюючої крові, різким падінням тиску і порушенням обміну речовин. При пневмотораксі – спадання уражених ділянок легень. Колапс несе загрозу життю людини.
В астрономії гравітаційний колапс виникає, під дією власних гравітаційних сил, у зірках або газових хмарах. В результаті тіло значно зменшується і вибухає.

Приклади:
• Колапс ₚосійського комунізму – ₚосіянин не любить людей.
• Колапс авторитету церкви призводить до того, що будь-яка традиція вже не сприймається як цінність.
Фарс – франц. farce, від лат. farcio ≈ начиняю, наповнюю.

Так називали народний театр, що був популярним у Західній Європі у середні віка. Театр мав життєрадісний характер наповнений яскравим гумором.

Пізніше фарсом називали вистави у бурлескному театрі, які вирізнялися малопристойним, беззмістовним комедійним видовищем. У переносному сенсі фарсом називають непристойну витівку, грубий жарт, блюзнірство, цинічний вчинок.

Приклади:
• Пам'ятайте, історія повторюється двічі: один раз – у вигляді трагедії, другий раз – у вигляді фарсу.
• В їхніх п'єсах панують грубий фарс , буффонада, гротескне перебільшення.
Каталізатор – грец. κατάλυσις ≈ руйнування, розпад або розчинення. Речовина, яка змінює швидкість хімічної реакції, але хімічно і кількісно залишається незмінною.

Каталізаторами є метали VIII групи (Fe, Ni, Co, Pt, Pd), срібло (Ag), оксиди (MgO, ZnO, Fe2O3, Cr2O3, WO3), різні ферменти тощо. Використовуються для виробництва аміаку, кислот, синтетичних смол, каучуку, пластмас і т.д. У автомобільній промисловості каталізаторами називають пристрої для нейтралізації вихлопних газів.

У переносному значенні слово застосовують для означення певних дій або явищ, які прискорюють різні процеси, в тому числі соціальні, політичні тощо.

Приклади:
• Ферменти – це біологічні каталізатори, ті ж таки складні білки.
• Емігранти – це мовби «каталізатор», що прискорює й прояснює хід соціальної реакції.
• Ти не зможеш урятувати світ. Врятуй своє серце. Будь каталізатором. Створюй життя там, де здатний це зробити. Бунтуй. Будь щасливим і дозволь іншим бути щасливими.
Інверсія – від лат. inversio ≈ перегортання, переставлення.

Зміна нормального розташування певних елементів, розташування їх у зворотному порядку. Також зміна звичайного порядку слів у реченні для виділення смислової значущості тих чи тих його членів або для надання фразі особливого стилістичного забарвлення. Термін використовується у багатьох науках.

Приклади:
• Гумор – інверсія життя. Краще так: гумор – інверсія здорового глузду. Посмішка розуму.
• Слово «інверсія» означає щось протилежне, чи то за положенням, напрямом, порядком або ефектом.
Ребрендинг – англ. rebranding ≈ адаптація бренду до вимог ринку.

Ціль ребрендингу – зміна усіх елементів бренду (іміджу, виробничих стратегій, маркетингу, продукту, який виготовляється тощо), а кінцевою метою є вихід на новий рівень розвитку, привернення уваги нових клієнтів, збільшення лояльности існуючих.

Не слід плутати ребрендинг із ренеймінгом (зміною назви компанії) або з рестайлінгом (зміною логотипу компанії). Ренеймінг і рестайлінг є складовими ребрендингу.

Приклади:
• Компанія «Укрпошта» провела ребрендинг, який містить в собі новий логотип (поштовий ріжок у вигляді геомітки), нові корпоративні кольори (жовтий, синій, червоний і зелений), нову форму і новий слоган – «Головна пошта країни».
• Мета ребрендингу - об'єднати майданчики групи по всьому світу під одним брендом, а також укріпити й розширити міжнародну присутність бренду OLX на глобальному рівні.
HTML Embed Code:
2024/04/28 19:41:32
Back to Top