Україна офіційно заявила, що не платитиме понад $665 млн за державними цінними паперами 2015 року (ВВП-варанти). Про це йдеться у повідомленні на Ірландській фондовій біржі.
Платіж мав відбутися 2 червня 2025 року за результатами зростання економіки у 2023 році. Власники цих паперів чекали на виплату $205,43 за кожні $1000 номіналу.
Але уряд ще у серпні 2024 року запровадив мораторій — тимчасову заборону на виплати. Він діятиме, доки не завершиться нове узгодження боргу (реструктуризація).
Модель виплат, закладена у ВВП-варантах 2015 року, не відповідає теперішнім макроекономічним умовам, сформованим повномасштабною війною.
Замість сталого приросту йдеться про повільне відновлення після глибокого падіння, тому вимога виплат на цій основі виглядає економічно необґрунтованою і несправедливою, пояснює наш економіст Богдан Слуцький:
«В умовах триваючих бойових дій українська економіка лише наближається до довоєнного рівня, і за поточних темпів зростання досягне його лише в наступному десятилітті. Формула виплат, що діє зараз, ризикує обмежити ресурси для відновлення. Її перегляд є логічним, і з обох сторін є сигнали про готовність продовжити переговори у прагматичному ключі», 一 пояснює економіст Богдан Слуцький.
У квітні власникам ВВП варантів запропонували дві опції. Більше про них тут.
📌 Мінфін підкреслив, що мораторій не загрожує фінансовій стабільності та не призведе до ланцюгового дефолту за іншим зовнішнім боргом. У серпні 2024 року з умов ВВП-варантів уже забрали пункт про так званий «крос-дефолт». Це не дасть іншим кредиторам підстав вимагати дострокового повернення своїх грошей.
У Міністерстві також пообіцяли, що Україна хоче провести справедливу реструктуризацію, узгоджену з програмою МВФ.
«Що з економікою?» 一 канал Центру економічної стратегії | підписатися
🟢 Ми в Instagram