🌾 Чому українське сільське господарство може стати проблемою у процесі євроінтеграції?
З 6 червня 2025 року завершиться дія тимчасового безмитного режиму для українського експорту. Рішення ухвалили через звернення кількох країн ЄС, зокрема Польщі та Франції, що український імпорт негативно впливає на їхніх фермерів.
По-перше — ми надзвичайно конкурентні. Це пов’язано з низкою факторів: у нас дешевша робоча сила, великі аграрні підприємства, значно масштабніші, ніж у більшості країн ЄС. Така структура дозволяє суттєво знижувати витрати на виробництво і робить українську продукцію більш привабливою за ціною.
По-друге — розміри. Україна володіє приблизно чвертю всіх сільськогосподарських земель Європи. Наш агросектор — справді великий. А після Другої світової війни сільське господарство в ЄС суттєво трансформувалося: більшість країн має розгалужену систему дотацій, яка щороку потребує великих витрат із бюджету.
Головне питання: чи готовий Євросоюз додатково виділяти €5-10 млрд щороку, щоб підтримувати українських фермерів?
«Поляки 一 найбільші бенефіціари цієї європейської політики єдності. Вони отримують досить значні кошти з фонду політики ЄС. Але якщо ці кошти також буде отримувати Україна, то все може змінитися досить сильно», 一 пояснює Яна Охріменко.
Наші великі агрохолдинги можуть демпінгувати на європейському ринку — продавати продукцію дешевше, ніж місцеві фермери. Якщо впровадити стандарти ЄС від якості ґрунтів до добробуту тварин і правил використання добрив 一 це збільшить собівартість продукції — і знизить нашу конкурентоспроможність.
Але щоб підняти стандарти — потрібні дотації. Але дотації дадуть тільки після вступу до ЄС. А без них — змінювати виробництво надто дорого. Тобто маємо типову політичну пастку: не можемо змінитися без підтримки, але й підтримку можуть не дати, поки не змінимося.
🟢 Ми в Instagram