❌ Податкова заборгувала бізнесу 30 млрд грн відшкодування ПДВ з початку року
У ДПС це пояснюють різким зростанням кількості заявок: цього року компанії подали заявок на 63,5 млрд грн — на 16 млрд більше, ніж торік.
Причиною, ймовірно, стало зростання експорту на тлі очікуваного запровадження мит з боку ЄС.
▪️ Голова комітету Ради з питань фінансів Данило Гетманцев серед головних причин затримок називає: неперерахування коштів казначейством (4,4 млрд грн), невиконання судових рішень (7,7 млрд грн), збільшення кількості перевірок податкових декларацій (+22,3% до минулого року).
▪️ Ярослав Железняк, заступник голови Комітету з питань фінансів, вважає зростання боргу штучним: податкова звертається до казначейства з проханням відкласти виплати, щоб формально перевиконати план доходів. У І кварталі 2025 року це дало 46,2 млрд грн перевиконання за ПДВ.
▪️ Затримки у відшкодуванні ПДВ прямо вдаряють по ліквідності компаній. Найбільше страждають експортери та виробники — аграрії, металурги, машинобудівники, хіміки та харчовики.
▪️ Європейська бізнес-асоціація, Торгово-промислова палата та Рада бізнес-омбудсмена пов’язують затримки з хронічним дефіцитом бюджету, обумовленим воєнними потребами.
Що може покращити ситуацію:
1. Відновити повну публічність реєстру автоматичного відшкодування ПДВ, який із травня 2022 року працює в закритому режимі.
«Раніше реєстр заяв про відшкодування ПДВ розміщувався на сайті Мінфіну одним файлом та містив всі заяви з моменту запуску системи у 2016 році. Підприємці могли впевнитись, що хронологія відшкодування здійснюється без надання переваги тим чи іншим гравцям», – коментує наш старший економіст Юрій Гайдай.
2. Регулярна звітність Мінфіну та ДПС до парламенту з деталізацією за галузями та регіонами.
3. Посилення повноважень бізнес-омбудсмена у розгляді скарг.
4. Запровадження досудового механізму оскарження відмов у відшкодуванні.
🟢 Ми в Instagram