TG Telegram Group & Channel
Channel: سالار صفایی
Back to Bottom
#انرژی_۳ که کل دوران اصلاح را بسته بود
به امید اینکه بازار مثبت شده باز کردند
دیدند مجددا فشار فروش بازار داره بالا میره
دوباره به یک بهانه جدیدی بستنش😂😂
خدایی این چه مسخره بازی در آوردید ؟!

بحث یه سهم نیست ، بحث بی قانونیه که هرکاری دلتون میخاد میکنید

@salarsafaie
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
گزارش توزیع آرد
کرامت ایرانیان


گوشه ای از توزیع مستمر محبتهای شما در جنوب کرمان❤️


@yaatim
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
آموزش تحلیل تکنیکال
فصل پیشرفته ، قسمت اول


مطالب گفته شده در این قسمت :

1⃣ تعریف الگوهای کلاسیک
2⃣ بررسی انواع الگوهای کلاسیک
3⃣ بررسی الگو های سروشانه و سروشانه معکوس
4⃣ نکته معامله گری : فرصت های گذشته ، گذشته !

@navak20
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
آموزش تحلیل تکنیکال
فصل پیشرفته ، قسمت دوم


مطالب گفته شده در این قسمت :

1⃣ بررسی الگو سقف دوقلو
2⃣ بررسی الگو کف دوقلو
3⃣ نکته معامله گری : سلامتی بزرگترین سرمایه شماست !

@navak20
#فیلم_هفته

آیلا دختر جنگ ،

فیلم روایت یک داستان واقعیست از سلیمان افسر ترک که در هنگامه جنگ دو کره از طرف کشور ترکیه به جبهه اعزام می شود .

سلیمان و همرزمانش شبی به روستایی ویران شده توسط سربازان کره شمالی میرسند و در میان جنازه ها دخترکی را زنده می یابند . سلیمان دخترک گرسنه و سرمازده و بی پناه را با خود به اردوگاه ارتش ترکیه میبرد و بدین سان عشقی عمیق میان سلیمان و دخترک کره ای شکل میگیرد .

سلیمان نام دختر خداداده را آیلا میگذارد و آیلا سلیمان را بابا خطاب میکند . فیلم روایت عشق است و جدایی و به هم رسیدن پس از سالها دوری . فیلم تولید کشور ترکیه در سال ۲۰۱۷ است و آی ام دی بی ۸.۵ از ۱۰ دارد .

@salarsafaie
Rahaei
Dariush
مرغ پربسته که کشتن نداره
وقتی کشتی ، دیگه گفتن نداره ...


@salarsafaie
#تاصیکو

از جمله سهام بنیادی ، در حدود ۶۰ درصد nav

برای اولین بار بقیمت ۶۲۸ تومن و هدف ۱۱۰۰ بررسی شد و تا سقف ۲ هزار تومن رفت . اینبار پس از کفسازی مناسب حدود ۱۱۰۰ با هدف سقف قبلی بررسی میگردد .

حد ضرر ۱۲۰۰


@salarsafaie
آرامکو بار دیگر گران ترین شرکت دنیا

سهام اپل پس از اوج گیری در اوایل سپتامبر ، ۱۷ درصد سقوط کرده است و در پی این سقوط حالا آرامکو با ارزش ترین شرکت جهان است .

ارزش سهام این غول نفتی دولتی در ریاض در ماه جاری ۱.۱ درصد افزایش یافته است . این در حالی است که هر بشکه نفت برنت با کاهش ۱۲ درصدی به زیر ۴۰ دلار در هر بشکه کاهش یافته است و نگرانی در مورد مشکل ساز شدن ویروس کرونا افزایش یافته است .

در همین حال ، ارزش اپل با ۱۷ درصد افت از ۲.۳ تریلیون دلار به ۱.۹ تریلیون دلار کاهش یافته است . اپل و آرامکو تنها دو شرکتی هستند که ارزش ۲ تریلیون دلاری را بدست آورده اند .
بلومبرگ

@salarsafaie
فیلهای سفید زندگی

در زمان های گذشته چند نسل نادر از فیل‌ها زندگی می‌کردند که سفید رنگ بودند. فیل‌های سفید ارزش زیادی داشتند و به عنوان هدیه‌های دیپلماتیک گرانبها بین کشورها رد و بدل می‌شدند و پادشاهان در سفرهایی که داشتند این فیل را به عنوان هدیه به پادشاه کشور میزبان می‌دادند.

هزینه نگهداری و تغذیه این فیل‌ها بسیار زیاد بوده است، زیرا نوع خاصی از گیاهان را مصرف می‌کردند، در ساعات خاصی شستشو داده می‌شدند، محل نگهداری‌ آن ها ویژگی‌های خاصی داشت و … حتی گاهی بخشی از دربار را برای نگهداری این فیل‌ها به کار می‌گرفتند.

مشکل زمانی به وجود می‌آمد که کشور به دلایلی مثل قحطی، سیل، جنگ و … دچار کمبود منابع می‌شد. با وجود گرسنگی مردم و دربار دیگر دلیل منطقی وجود نداشت که پادشاهان بخواهند از فیل‌ها نگهداری کنند ولی به دلیل این که در گذشته هزینه‌های زیادی را صرف این فیل‌ها کرده بودند ترجیح می‌دادند بازهم هزینه کنند تا دستاوردهای قبلی آن ها از بین نرود. و گاهی حتی زنده ماندن این فیل را به زنده ماندن مردم ترجیح می‌دادند.

در واقع اصطلاح فیل سفید به دارایی‌هایی از زندگی و سازمان ما گفته می‌شود که امروزه کاربرد و فایده‌ای برای ما ندارند و هزینه‌ی نگهداری آن ها بیش‌تر از سود آن هاست ولی ما باز هم اصرار به نگهداری این دارایی‌ها داریم.

اثر فیل سفید در زندگی شخصی:
گاهی در زندگی شخصی رابطه‌ای را فقط به دلیل هزینه‌هایی (احساسی، زمان و…) که برای ما داشته است ادامه می‌دهیم و چون انرژی و زمان و محبت زیادی را صرف آن فرد یا آن گروه کرده ایم با علم به این که آن رابطه برای ما سودی ندارد باز هم به آن ادامه می دهیم.

اثر فیل سفید در زندگی کاری :
شما ۷ سال در رشته مهندسی درس خوانده اید و بعد از اتمام فارغ التحصیلی کاری به شما پیشنهاد می شود که ابدا مرتبط با رشته شما نیست ولی شما به آن علاقه دارید و از نظر مالی و پتانسیل رشد نیز شغل بسیار خوبی است ، اما به دلیل این که اگر آن را قبول کنید تصور می کنید که ۷ سال عمر خود را هدر داده اید پس این فرصت گرانبها را از دست خواهید داد و شما مجبور خواهید شد بقیه عمر خود را صرف نگه داری فیل سفید زندگی خود کنید.

اثر فیل سفید در سیاسیون :
در اقتصاد سیاسی، فیل سفید به پروژه‌های سرمایه‌گذاری‌ای گفته می‌شود که با هزینه‌ی بسیار زیاد به دست می‌آیند ولی سود خاصی ندارند. این پروژه‌ها توسط سیاسیون به عنوان وسیله‌ای برای مرید پروری استفاده می‌شود. این سیاست‌مداران هزینه‌های زیادی برای این گروه خاص انجام می دهند که دستاورد آن چنانی ندارند.

اثر فیل سفید در معاملات مارکت:
شما پس از اندکی تحقیق مقداری از سهمی را تهیه می کنید به امید آن که با نگهداری آن سهم در طی چند هفته تا چند ماه آینده رشد کند و شما سود خوبی نصیبتان شود امّا پس از گذشت چند هفته قیمت آن سهم شروع به پایین آمدن‌ می کند و شما با این توجیه که آینده دارد و باید صبر ‌کرد هنوز آن را نگه خواهید داشت و در عین حال که سرمایه شما رو به کاهش است به امید آینده آن را نمی فروشید.

پس از گذشت چند ماه شما سهمهای دیگر با پتانسیل رشد بسیار بیشتری را خواهید دید اما به دلیل هزینه و زمانی که برای سهم قبلی خود صرف کرده اید تمایلی به خروج از آن و فروش آن‌با ضرر ندارید و چندین ماه دیگر با نگه داری آن خود را دچار ضرر مالی و سرزنش ورود به این سهم می کنید و این‌ سهم دقیقا همان‌فیل سفید مالی شماست که باید زودتر آن را کُشت.


در واقع پشت سناریو فیل سفید علت خودسرزنشی پنهان شده است :

اگر از کار یا چیزی که روی آن زمان و انرژی زیادی گذاشته ایم خارج شویم یعنی این را قبول کرده ایم که مدت ها عمر خود را تلف کرده ایم و سختی قبول عدم کفایت تصمیم گیری مانع تغییر وضعیت می گردد و این نقطه دقیقا همان فیل سفید است.

فیل‌های سفید منابعی هستند که به علت هزینه‌های غیرقابل بازگشتی که در مورد آن ها انجام شده، با وجود مولد نبودن و مفید نبودن، نمی‌توانیم " از لحاظ احساسی " به سادگی آن ها را از مجموعه‌ی منابع و دارایی‌های خود حذف کنیم و هزینه‌‌های آتی آن ها را هم می‌پذیریم.

فیل سفید زندگی ما چیست؟!


@salarsafaie
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
همه اونایی که منو میشناسن هر سال اول پاییز منتظر این هستن
با اینکه آهنگ کاملشو دارن ولی میگن تو باز بفرست برامون و خبر بده که پاییز رسید

❤️ 🍁

@salarsafaie
میگن یه سوزن به خودت بزن و یه جوالدوز به دیگران . البته که دیگرانی بودن که باعث این وضع بازار شدن ، اما خود ما هم این وسط مقصریم . این چندوقت شاهد جنگ و جدل ۲ گروه از بچه های همین بازار بودیم که مدعی بودن بازار میارزه و یا عده ای میگفتن اصلا نمیارزه .

ما مسبب بخشی از خرابی اوضاع فعلی بازار هستیم وقتی بعنوان یه تکنیکالیست اهداف عجیب و غریب دادیم و بدون رعایت اصول اولیه ، توجه نداشتیم که داریم تیشه به ریشه بازارمون میزنیم . بازاری که افراد تازه وارد زیادی درش وارد شدن و حرف ما رو باور میکنن ، درگیر سهم بی ارزش و بسیار گرون میشن و با خاطره ای تلخ از این بازار میرن .

مسبب بخشی از خرابی اوضاع فعلی هستیم ، زمانی که بعنوان یه بنیادکار ، با عصبانیت و حرص اعلام کردیم که این بازار به نصف هم نمیارزه و فکر میکردیم با لشکر یزید و موجودات مریخی طرفیم و باید از بازار دورشون کنیم اما خبر نداشتیم و نداریم که وقتی پرنده اقبال از بام بازار پرید ، ممکنه دیگه حتی سهام بنیادی خوش قیمت مدنظر ما رو هم به نصف قیمت نخرن !

امروز دوستی نزدیک به ۱۳‌ میلیارد تومن سهام نقد کرد و با دلخوری از بازار رفت . قطعا ما هم مقصر بخشی از این وضعیت هستیم . وقتی که متوجه نشدیم سکوت بجای کوبیدن بازار میتونست تا زمان برقراری آرامش ، کمتر این جو شدید منفی رو بوجود بیاره .

همیشه وقتی یه بازار شکل و شمایل برنده به خودش میگیره ، بازارهای موازی سعی میکنن که نزارن منابع زیادی داخلش بره ، چون قسمتی از موقعیتشون رو از دست میدن . بازار ما این ۳ سال در چنین نقشی فرو رفت و خواست که به یک بازار بزرگ تبدیل شه و در کنار بازارهای دیگه تبدیل به محلی برای سرمایه گذاری بشه ، سوال اینه در این کار و زار و نبرد ، منی که بچه همین گروه بودم ، چطور رفتار کردم ...


@salarsafaie
درسته ما مست می‌کنیم ،
ولی تو جیب ملت دست نمی‌کنیم ...
گوزن‌ها ۱۳۵۳

@salarsafaie
•جزییات طرح ساماندهی بازار و صنعت خودرو از زبان روح‌الله ایزدخواه مسئول کارگروه خودرو در کمیسیون صنایع و معادن مجلس:


۱-به باور مجلس مشکل اصلی در بازارهای کالا تعیین قیمت های دستوری در دستگاه‌های دولتی است

۲-مجلس با سرکوب قیمت در بازارها مخالف است اما موافق رهاسازی کامل قیمت کالاها از جمله خودرو نیست؛ از این رو عرضه محصول در بورس کالا به عنوان بازاری شفاف و قابل رصد بهترین گزینه است.

۳-طبق طرح مجلس مکانیسم عرضه و توزیع خودرو بر اساس نظام بورس کالا منظم خواهد شد.

۴-طرح ساماندهی بازار خودرو در 20 ماده تدوین شده است.

۵-طبق این طرح، عرضه خودرو تنها در بورس کالا امکان‌پذیر است.

۶-با تصویب این طرح قیمت خودرو بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود.

۷- برمبنای این طرح اگر قیمت تعادلی خودرو در بورس کالا بالاتر از قیمت تمام‌شده باشد از اختلاف قیمت بین قیمت بازار و قیمت تمام‌شده، مالیات گرفته می‌شود.

۸- در طرح تحول بازار و صنعت خودروی سبک، پیشنهاد شده از محل مالیات اخذ شده از معاملات خودرو، 20 درصد آن به حساب خزانه واریز شود تا در توسعه ناوگان حمل‌ونقل عمومی صرف شود؛ 70 درصد این مبلغ هم در قالب وام کوتاه مدت به خودروسازها پرداخت می‌شود تا تولید خود را افزایش دهند. 10 درصد مابقی به عنوان پاداش به خودروسازانی که عرضه خودرو را افزایش دهند، البته به‌تشخیص شورای رقابت، تعلق می‌گیرد.

۹-این طرح تلاش دارد سود خودروسازها صرفاً از مسیر افزایش تولید تامین شود.
منبع: تسنیم
#آموزشی

قراردادهای اختیار معامله (Option)
ابزاری قدرتمند در مدیریت ریسک

بازیگران بازارهای اقتصادی و سرمایه گذاری همواره با ریسک ها و مخاطرات ناشی از نوسانات بازار مواجه هستند. این نوسانات و عدم اطمینان از وضعیت آینده گاه باعث زیان های شدید به این بازیگران و حتی خروج آنان از بازار و عدم رغبت سایرین به ورود به این عرصه شده است. فعالان بازار از دیرباز به دنبال یافتن راهکارهایی برای مدیریت ریسک و ایجاد آرامش خاطر در فعالان بازار از کنترل بیشتر بر ارزش سرمایه گذاری در طی نوسانات و التهابات بازار بوده اند.
به منظور پاسخگویی به این نیاز بازار، انواع اوراق مشتقه طراحی شده است. این اوراق مجموعه ای از ابزارهای قابل معامله در بورس یا خارج از آن هستند که قیمت آنها تابعی از قیمت و شرایط نوسانی یک دارایی پایه (از جمله سهام، ارز، کالا، نرخ بهره و ...) هستند.
در ابتدا ابزار پیمان آتی (forward) منظور معرفی شد اما محدودیت استفاده و عدم پاسخگویی کافی به نیاز بازار باعث معرفی ابزار جدید قرارداد آتی (future) گشت. اما قرارداد آتی نیز نتوانست تمامی ریسک و عدم اطمینان را از بین ببرد. در نهایت با معرفی ابزار اختیار معامله (Option)، ابزار اخیر توانست با نقش بیمه ای خود به نحو موثری به رفع مشکلات بازارهای مالی در مدیریت ریسک سرمایه گذاری بپردازد. امروزه در بازارهای معتبر سرمایه در دنیا، ابزارهای مدیریت ریسک بخصوص قراردادهای آتی (future) و اختیار معامله (Option) از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند و بطور گسترده مورد استفاده قرار میگیرند. در اینگونه بازارها و معامله گران حرفه ای با بهره گیری از قابلیتهای منحصر بفرد این بازارها، به کنترل بسیار قوی و منعطفی بر روی این سرمایه گذاری خود دست یافته اند.
آگاهی و شناخت از اینگونه ابزارها و در نهایت تعریف و بکارگیری آنها در بازار سرمایه ایران، به بازیگران این بازار نیز امکان کنترل بهتر بر سرمایه گذاری خود و به دنبال آن آرامش خاطر بالاتر از ورود و فعالیت در این بازار خواهد بود.

در این مطلب، به اختصار به ابزار اختیار معامله (Option) و قابلیت آن در ایفای نقش بیمه ای بر روی سهام پرداخته خواهد شد.

تاریخچه ایجاد اختیار معامله

بورس اختیار معامله شیکاگو (CBOE)، به عنوان اولین بورس اختیار معامله در سال 1973 تاسیس شد. در اولین روز معاملات، (26 آوریل 1973) تنها تعداد 911 قرارداد بر روی 16 سهم مبادله شد. پس از آن، چندین بورس سهام و تقریبا تمامی بورس های قراردادهای آتی (futures) به استفاده از ابزار معامله اقدام کردند. بورس اختیار معامله شیکاگو در تمامی این سالها رتبه اول را در حجم مبادلات به خود اختصاص داده است و با استقبال بی نظیر بازیگران بازار در سال 2006 با مبادله بیش از 670 میلیون قرارداد اختیار معامله به ارزش 15 تریلیون دلار و با رشد 44 % نسبت به سال قبل به بالاترین رکورد تاریخ خود رسیده است.
جالب است بدانید که گرچه در ابتدا در کارایی و میزان استقبال از این اوراق تردید وجود داشت، با بالا رفتن تقاضای سرمایه گذاری با استفاده از اوراق اختیار معامله، حجم معاملات این اوراق در دهه 1980، از حجم معاملات خود سهام پیشی گرفت که این واقعیت میزان پاسخگویی اختیار معامله به نیازهای بازار را نمایان ساخت. امروزه اختیار معامله نه تنها بر روی سهام بلکه بر روی کالاها و ارزها و بیش از 90 شاخص مختلف از جمله NASDAQ و S&P500 بازار تعریف شده است.

@salarsafaie
#آموزشی

بیان تعاریف با چند مثال

اختیار معامله، قراردادی است که به خریدار آن، اختیار (و نه اجبار) خرید یا فروش یک دارایی معین را در قیمت تعیین شده تا (یا رأس) یک زمان مشخص اعطا می کند. از سوی دیگر فروشنده اختیار معامله اجبار دارد که تا پیش از انقضای مهلت آن، هر زمان که خریدار تمایل به اجرای قرارداد داشت، مفاد قرارداد را اجرا کرده و دارایی معین شده را در قیمت تعیین شده معامله کند. اوراق اختیار معامله از نظر نوع قرارداد بر دو نوع کلی تعریف شده اند:

اختیار خرید (Call) و اختیار فروش (Put) و از نظر نحوه اعمال نیز بر دو نوع کلی آمریکایی و اروپایی هستند. اختیار معامله آمریکایی در هر زمان تا زمان انقضا قابل اجراست اما اختیار معامله اروپایی فقط در تاریخ انقضا اجراپذیر است.

برای روشن شدن مطلب بهتر است از یک مثال ساده استفاده کنیم: فرض کنید شما در پایان معاملات روز 15 ژوئن سال 2007 میلادی 1000 سهم شرکت گوگل را با قیمت هر سهم 505 دلار خریداری کرده اید. این سرمایه گذاری 505 هزار دلاری به طور بالقوه در ریسک کامل قرارداد و هرگونه خبر منفی راجع به شرکت گوگل (از یک خبر کوچک تا ورشکستگی کامل) شما را در معرض خطر از دست دادن ارزش سرمایه گذاری خود قرار می دهد. به منظور بیمه کردن این دارایی در برابر نوسانات نامطلوب بازار می توان از اختیار فروش (Put Option) استفاده کرد.
از آن جا که هر قرارداد اختیار معامله (در اینجا اختیار فروش) طبق تعریف 100 سهم را کنترل می کند، برای بیمه کردن سرمایه گذاری مذکور لازم است 10 قرارداد اختیار فروش (مثلا در قیمت تعیین شده 490 و تا سه ماه آینده) خریداری نمود. بدین معنی که با ادغام سرمایه گذاری اولیه خرید (1000 سهم گوگل) با خرید 10 قرارداد اختیار فروش در قیمت 490 دلار، شما تا سه ماه آینده (زمان انقضای اوراق اختیار فروش) حق خواهید داشت سهام خود را در قیمت 490 دلار به فروشنده این اوراق اختیار فروش، بفروشید. با توجه به قیمت واقعی اختیار فروش سه ماهه گوگل در قیمت 490 دلار در تاریخ یاد شده، خرید این 10 قرارداد اختیار فروش، 20500 دلار (یعنی کمی بیش از 4% کل سرمایه گذاری) برای شما هزینه دربر خواهد داشت.

در صورت کاهش قیمت سهام گوگل به قیمتی کمتر از 490 دلار (مثلا 450 دلار) شما می توانید از این حق بهره برده و همچنان سهام خود را در قیمت تعیین شده 490 دلار به فروش برسانید و در صورت افزایش قیمت سهام (مثلا 540 دلار)، از حق خود گذشته و سهام را در قیمت بالاتر در بازار خواهید فروخت. بنابراین در این مثال شما با صرف هزینه ی در حد 4% کل سرمایه گذاری تا انقضای مهلت اوراق اختیار فروش (سه ماه آینده) فارغ از هرگونه تغییر در بازار یا تغییر در شرکت گوگل از فروش سهام خود در قیمت 490 دلار یا بالاتر مطمئن خواهید بود.
در همین مثال فرض کنید شخصی اعتقاد به سقوط اندک (مثلا 10 درصدی) قیمت سهام شرکت گوگل در آینده ای نزدیک دارد. این شخص می تواند از قابلیت خاص اختیار معامله به نام Leverage بهره برده و اقدام به خرید 10 قرارداد سه ماهه اختیار فروش (Put) گوگل در قیمت 490 بکند. یعنی این شخص بدون سرمایه گذاری عظیم در سهام گوگل، تنها بیمه این سرمایه گذاری را خریداری کرده است. خرید 10 قرارداد اختیار مذکور، به این شخص حق فروش 1000 سهم گوگل را در قیمت 490 دلار تا سه ماه آینده، اعطا می کند. با توجه به مثال قبل برای خرید این 10 قرارداد 20500 دلار هزینه لازم است.
در صورت افت حدودا 10 درصدی سهام گوگل به 450 دلار، هرقرارداد اختیار فروش مذکور حداقل 4000 دلار در بازار ارزش پیدا خواهند کرد. زیرا هر کدام از آنها به دارنده اجازه خواهند داد 100 سهم گوگل را از بازار 450 دلار خریداری و به قیمت تعیین شده 490 دلار بفروشد.
4000= 100* (450-490)
بنابراین این 10 قرارداد کلا در بازار در قیمت 40000 دلار قابل فروش هستند و با توجه به قیمت خرید آنها بازگشت سرمایه ای در حد 100% ایجاد خواهند کرد.

نمونه های یاد شده، دو مثال ساده از قابلیت اختیار معامله در کنترل سرمایه گذاری و هم چنین ابزاری برای سودآوری در بازار سهام هستند. اما همانطور که در ابتدا اشاره شد، اوراق اختیار معامله، کارکردهای فراوان و متنوع دیگری نیز در بازارهای ارز، کالا و قرارداد آتی دارند که دو نمونه مشخص از آنها در ایران، بیمه نمودن شرکتهای تامین تجهیزات از خارج از ایران یا دریافت کنندگان وام های ارزی در برابر نوسانات نرخ ارز است.
کارکردهای متنوع اختیار معامله به منظور کنترل ریسک سرمایه گذاری یا کسب درآمد به عناوین یاد شده ختم نمی شوند و پرداختن به آنها در حالت های مختلف بازار (صعودی، نزولی، مستقیم یا پرنوسان) که به اصطلاح استراتژی های معاملات اختیار معامله نام دارند، به فرصت های جداگانه ای نیاز دارد.


@salarsafaie
#آموزشی

کاربردهای Option

آپشن یا اختیار معامله، فراگیرترین ابزار معامله ای است که تاکنون مورد استفاده قرار گرفته است. از آنجایی که آپشن هزینه پایینتری در مقایسه با سهام در بر دارد، به عنوان یک ابزار قدرتمند در معاملات بکار گرفته می شود و تا حد بسیار بالایی ریسک را کاهش داده و یا درآمد را افزایش می دهد. با یک بیان ساده، خریداران اختیار معامله حقوقی دارند و فروشندگان آن تعهداتی دارند. خریداران اختیار معامله حق دارند سهام مربوطه را با یک قیمت مشخص خریداری کرده یا بفروشند، ولی اجباری برای این کار ندارند.

دو نوع Option در بازار سهام موجود است: Call Option (اختیار خرید) و Put Option (اختیار فروش).
اختیار خرید حق خرید و اختیار فروش حق فروش سهام مربوطه را ایجاد می کند. آشنایی با چگونگی کارکرد هر دو اختیار حائز اهمیت است. استراتژی های مختلفی که در خصوص کارکردهای معاملات Option بکار برده می شوند، رابطه مستقیم با درک صحیح و مناسب از عملکرد این دو نوع Option دارد.
جهت خرید و فروش آپشن (Option)، باید با اصطلاحات بازار آشنایی کامل داشت. قیمتی که بر اساس آن سهام مربوطه می تواند خریده یا فروخته شود، قیمت تعیین شده (Strike Price) نامیده می شود. آپشن در چندین قیمت Strike، کمتر و بیشتر از قیمت موجود در بازار تعریف می شود. به طور کلی، برای سهام قیمت گذاری شده کمتر از 25 دلار به ازای هر سهم، قیمت های Strike، با 5/2 دلار فاصله تعریف می شوند. این فاصله برای سهام بالاتر از 25 دلار به ازای هر سهم، 5 دلار می باشد.
زمانی که آپشن منفی می شود، تاریخ انقضا نامیده می شود. آپشن، در انتهای روز کاری سومین جمعه ماه انقضا، منقضی می شود. همه آپشن ها، زمان های انقضا برای ماه جاری، ماه بعدی و ماه های مشخص در آینده دارند. هر سهم بر اساس چرخه ماه ها، آپشن ارائه می کند.
قیمت آپشن Premium نامیده میشود. Premium یک آپشن با توجه به پارامترهای مختلف از جمله قیمت موجود سهام مربوطه، قیمت Strike آپشن، زمان باقیمانده تا تاریخ انقضا و نوسان پذیری (Volatility) مشخص می شود. مبلغ آپشن به ازای هر سهم تعریف می شود. هر آپشن به 100 سهم اختصاص دارد. لذا، اگر مبلغ یک آپشن 2 دلار باشد، مبلغ کلی آپشن 200 دلار خواهد بود.
مثال: دیوید قصد خرید خانه دارد، بعد از هفته ها جستجو، خانه مورد نظر خود را می یابد. اما متاسفانه، پول کافی جهت خرید خانه ندارد. در گفتگویی با صاحب خانه، توافقی جنبی بر خرید خانه به میزان 100.000 دلار در 6 ماه آینده صورت می گیرد و صاحب خانه موافقت می کند که در ازای 2000 دلار این حق را به او بدهد.
سناریو 1: در طول این 6 ماه، دیوید یک منطقه نفتی در محل کشف می کند که قیمت خانه را تا 1.000.000 دلار بالا می برد. البته، صاحب خانه متعهد است که خانه را به رقم 100.000 دلار به دیوید واگذار کند.
دیوید خانه را با قیمت تمام شده 102.000 دلار تحویل می گیرد، 100.000 دلار قیمت خانه به اضافه 2000 دلار هزینه مربوط به حق خرید. او بلافاصله خانه را به قیمت 1.000.000 دلار و با سود بالای 898.000 دلار به فروش می رساند.
سناریو 2: دیوید یک جاده دفع مواد سمی در محل پیدا می کند که به واسطه آن قیمت خانه به صفر می رسد، او تصمیم می گیرد که از خرید خانه منصرف شود. در این شرایط، دیوید، 2000 دلار، هزینه آپشن خرید خانه را از دست می دهد.

چگونگی کارکرد Option:

1- آپشن ها حق خرید یا فروش سهام مربوطه را ایجاد می کنند.
2- خرید آپشن، تعدی جهت خرید یا فروش سهام یا کالای مربوطه به وجود نمی آورد، بلکه تنها حقی است که مورد استفاده قرار می گیرد.
3- در صورت فروش آپشن، اگر آپشن اجرا شود، فروشنده متعهد است که بدون در نظر گرفتن قیمت بازار سهام، سهام مربوطه را با قیمت Strike فروخته (Call) یا خریداری (Put) نماید.
4- آپشن در یک بازه زمانی مشخص دارای اعتبار است، پس از انقضا، حقی برای خرید یا فروش سهام یا کالا به قیمت معین وجود ندارد.
5- آپشن ها در قیمت های Strike متفاوت بر اساس قیمت سهام مربوطه موجود هستند.
6- مبلغ یک آپشن (Premium) پارامترهای مختلفی شامل قیمت بازار سهام مربوطه، قیمت Strike آپشن، زمان باقیمانده تا تاریخ انقضا و نوسان پذیری را در بر می گیرد.
7- آپشن ها برای همه سهام ها تعریف نشده است. در حدود 2200 سهام با آپشن های قابل معامله وجود دارد. هر آپشن 100 سهم از سهام یک شرکت را کنترل می کند.
خرید آپشن، تعهدی جهت خرید یا فروش سهام یا کالای مربوطه به وجود نمی آورد، بلکه تنها حقی است که می تواند مورد استفاده قرار گیرد. آپشن در یک بازه زمانی مشخص دارای اعتبار است، پس از انقضا، حقی برای خرید یا فروش سهام یا کالا به قیمت معین وجود ندارد.

@salarsafaie
مطلب آموزشی ادامه دارد ...
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
واقعا این فیلم نقطه عطفی بود تو دوران خودش و تو ایران هم خیلی پرطرفدار ...

سکانسی زیبا از فیلم "لئون‌ حرفه‌ای"
هدیه ماتیلدا
هدیه ای از جنس انتقام

@salarsafaie
2020/09/18 21:49:57
Load New Feed
Back to Top