TG Telegram Group Link
Channel: НІНА ЮЖАНІНА
Back to Bottom
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
📲 Про нові цифрові проєкти Мінфіну під час Форуму «Digital Power Summit 2024: цифрове лідерство громад» розповів заступник міністра з напряму цифровізації.

За кошти іноземних партнерів за Програмою підтримки управління державними фінансами в Україні (EU4PFM) Мінфін створює нову інформаційно-аналітичну систему бюджетного планування та моніторингу виконання державного бюджету.

ℹ️ А ще він нагадав про зручність використання веб-порталу «Бюджет для громадян», який є офіційним загальнодоступним державним  інтернет-ресурсом, призначеним для інформування громадськості про основні цілі, завдання та пріоритетні напрями бюджетної політики України.
 
Дуже вразили ці слова, адже:
 
1️⃣. В державі з 2022 року всі публічні дані закриті, а отримати інформацію про стан  виконання бюджетів усіх рівнів  можна тільки на запит народного депутата.
 
2️⃣. Мінфін чомусь не дбає про цей єдиний офіційний і доступний ресурс OPENBUDGET, де дуже обмежена інформація, не «свіжа» (наразі є по бюджетах  усіх рівнів  лише за січень - лютий2024 року).
 
Тож для чого і для кого ця нова інформаційно-аналітична система

Краще б удосконалювали і розвивали OPENBUDGET, до речі, інтерфейс насправді в системі зручний. 🤔
🗞 Прочитала «зворушливе» зізнання заступника міністра економіки Тараса Качки про  махінації з «чорним зерном».
 
Він нарікає, що через порушення логістичних ланцюгів внаслідок російських обстрілів аграрії шукають шляхи оптимізації податків.
 
Йдеться про основні шляхи ухилення від сплати податків при вирощуванні зерна, як то:
▪️ дрібні оборудки за готівку;
▪️ урожай, вирощений на забруднених мінами полях;
▪️ фальсифікація документів;
▪️ компанії-посередники за кордоном, на яких концентрується більша частина прибутку.
 
Все це точно не нове, окрім, хіба що, мінних полів. 😞
 
🌾 Але що хочуть прикрити отакими поясненнямиоподаткування експорту зернових за ставкою 14%(замість 0%), незалежно від того чи є претензії чи до походження зернових (пшениці, ячменю, кукурудзи, соєвих бобів, насіння ріпаку, свиріпи, насіння соняшнику), чи до повернення валютної виручки в Україну.
 
📑 Проєкт закону 10168-2, відповідно до якого НЕВИННІ АГРОВИРОБНИКИ мають ВІДПОВІСТИ за порушників (ще раз: які були, є і будуть), сьогодні, швидше за все, буде проголосований народними обранцями.
 
От тільки з наступними проблемами в економіці мовчіть, бо соромно, що державні інституції не здатні ефективно боротися з ганебним явищем і ледь живі аграрії мають за все відповісти, бо вони виявились крайніми❗️
🫰 Платникам єдиного податку (фізичним та юридичним особам), розповсюджувачам нехарчової продукції, вдвічі зменшено штрафи за недодержання умов зберігання такої продукції, внаслідок чого вона стала небезпечною.
 
📃 Відповідні норми містяться у прийнятому сьогодні ВРУ проєкті №5473-д.

Штрафи для виробників та імпортерів нехарчової продукції не зазнали змін.

До того ж, на вимогу органу ринкового нагляду таку небезпечну продукцію тепер можна буде знищити або привести в інший спосіб до стану, що виключає її використання (цього раніше не було).

📸 Наостанок суб'єктам господарювання надали право фіксувати процес планових та позапланових перевірок органів ринкового нагляду за допомогою аудіо-, фото- та відеотехніки.
 
Знаю, що прийняття цього проєкту підтримували багато бізнес-асоціацій, які відстоюють права малого бізнесу.
 
🧐 Проте, на жаль, без ложки дьогтю не обійшлося: у кінцевому варіанті проєкту врахована поправка №57, яка надає великі дискреційні повноваження органам ринкового нагляду при застосуванні штрафів, на кшталт визначення характеру та причин порушення, ступеню ВИНИ особи та масштабу негативних наслідків.
 
Чи полегшить все це життя підприємців — час покаже.
🧾 В Україні зʼявиться Єдиний реєстр кваліфікацій: Верховна Рада прийняла в першому читані відповідний законопроєкт 9630.
 
Ним передбачено створення Єдиного реєстру кваліфікацій на підставі Класифікатора професій, Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників та Реєстру кваліфікацій.
 
🔄 Ці документи не є синхронізованими, морально застарілі та не відповідають сучасним виробничим процесам та обладнанню, що, на думку авторів законопроєкту (Третьякова, Безугла, Фролов та ін.), гальмують розвиток ринку праці.
 
👩‍💼 Звісно, гальмують, адже до Класифікатора професій (ДК 003:2010) Мінекономіки вносило зміни всього 13 разів, а нові посади, відповідника яких там немає, з’являються постійно.
 
Маю на увазі, наприклад, фахівців зі штучного інтелекту – цього в класифікаторі немає.
Натомість посада асистента референта (знати б, що це за робота така 🤔) кочує з редакції в редакцію.
 
Повноваження з ведення Єдиного реєстру кваліфікацій планується передати від Мінекономіки до Національного агентства кваліфікацій.

1/2 ⤵️
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
🙋‍♀️ Сьогодні вдруге година запитань до уряду.

В залі небагато народних обранців, в урядовій ложі є міністри і заступники.

Чимало різних питань, хоча тематика «Щодо здійснення заходів, спрямованих на забезпечення початку переговорного процесу про вступ України до ЄС».

🗣 Важливо було почути серед іншого, що формуються переговорні групи для роботи в переговорному процесі про вступ України до Європейського Союзу, як повідомила пані Стефанішина (міністерка з євроінтеграції).

Чому важливо знати щодо представників від нашої країни в переговорних групах – тому, що вирішується багато умов, за яких наша країна може стати членом ЄС.

Отже, хто буде відстоювати інтереси країни з усіх питань
Хто ці обрані переговорники

Виявляється, вже хтось (обраний урядом) проходить навчання, основні учасники груп - урядовці, міністри і заступники (оскільки міністерства формують політики).
Тобто експертів, громадських діячів, представників депутатського корпусу -немає.

Переговори мають розпочатися в червні.
Без широкого представництва переговорників з нашого боку можуть бути неочікувані наслідки, погодьтесь. 🤔
🌐 Українці протягом багатьох років створювали компанії не тільки в Україні, а й за її межами.

Цей процес триває і до сьогодні. І це нормально.
 
📑 Та в 2020 році були прийняті зміни до Податковогокодексу про те, що власники таких компаній мають подавати звіти в Україні щодо доходів, отриманих ними «там», сплачених податків «там» і сплатити податок в Україні з тих доходів, які не оподатковані в країні реєстрації такої компанії.
 
Логічно, і вкрай необхідно для нашої країни, особливо зараз.
 
🙅🏻‍♂️ Так от, штрафи за неподання звітів про такі компанії (контрольовані іноземні компанії – КІК) скасовано до кінця воєнного стану + 6 місяців(поправка 147 у прийнятому вчора законопроєкті 10168-2).
 
Тобто власників КІК звільнено починаючи з 1 січня 2022 року від штрафів за неподання, несвоєчасне подання звітів про КІК або невідображення у таких звітах повної інформації про доходи КІК, які потребують оподаткування в Україні.
 
Я абсолютно не проти звільнення від штрафів /відтермінування штрафів під час воєнного стану в країні (справді, можуть бути різні обставини), але чому б тоді не передбачити аналогічну норму для українських платників ПДВ
 
🫰 У 2022 та 2023 роках, за даними ДПС, штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних становлять майже 14 млрд грн, з них 8,2 млрд грн тільки за 2023 рік.
 
Скажіть, будь ласка, де тут справедливість
Звідки у влади така емпатія щодо власників іноземних компаній і зневага до платників, які ледь тримаються на плаву, але продовжують працювати в Україні
 
1/2 ⤵️
ℹ️ У вересні 2024 року Україна може вперше отримати інформацію про фінансові рахунки в межах Глобального форуму з прозорості та обміну інформацією для податкових цілей.

На практиці прийняття поправки авторства голови податкового комітету 🙋🏻‍♂️ означатиме:
 
1️⃣. Створення чергової корупційної схеми в податковій.
 
Дані щодо результатів обміну інформацією за Загальним стандартом звітності CRS є інформацією з обмеженим доступом, тож ними володітиме лише податкова.
 
👐 Так, податкова поки що не штрафуватиме, але за певну винагороду може сприяти тому, щоб наближені до влади особи подали скориговані звіти про КІК і таким чином уникли штрафів у майбутньому.
 
Про попередні результати декларування КІК писала тут.
 
📝 Ми ж маємо вже подані звіти (строк до 01.05) і задекларовану до сплати суму податку 1 млрд 776 млн грн.
Тож навіть ці власники зможуть не заплатити в бюджет після коригування звітів. 👆
 
2️⃣. Ще більший розподіл платників на рівних і рівніших.
 
🚦Звільнення від штрафів одних платників і застосування їх до інших — це точно не про створення однакових можливостей, погодьтеся.

Але, на жаль, саме такий підхід є визначальним при зміні правил оподаткування впродовж останніх п’яти років.

2/2
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
У квітні 2024 року інфляція в Україні в річному вимірі залишилася на рівні 3,2%, 📉 повідомили в Держстаті.
 
За квітень ціни зросли на 0,2%, з початку року – на 1,4%.
 
При цьому серед продуктів найбільше порівняно з березнем подорожчали:
🧈 масло – на 1,2%,
🐟 риба та продукти з риби – на 1,1%;
🍞 хліб – на 0,8%,
🌻 олія соняшникова – на 0,8%,
🍏 фрукти – на 0,6%.
 
Нагадаю: у квітневому «Інфляційному звіті» Нацбанк прогнозує, що надалі інфляція прискориться, але залишатиметься помірною.
 
Українці ж, як і раніше, цих показників на власних кишенях не відчувають.
Дешевшають хіба що сезонні продукти, якими багата наша земля: 🍓🫛🥒
⛽️ Уряд вдруге пропонує підвищити ставки акцизного податку на пальне
(попередній проєкт від 22 березня 2024 року так і не був зареєстрований).
 
До 2028 року підвищення ставок відбудеться:
▪️ на бензини до 359 євро за 1000 л (в 1,7 раза)
▪️ на дизельне пальне – 330 євро за 1000 л (в 2,3 раза)
▪️ на скраплений газ – 277 євро за 1000 л (в 5,3 раза)
 
І це відбувається після численних звернень від аграріїв, переробників, військових, міських рад із різних регіонів України щодо неприпустимості підвищення акцизів на пальне (про них писала тут)❗️

🫣 Тобто думка людей, які генерують від 50 відсотків валютних надходжень в країну, не враховується, ЇЇ просто ІГНОРУЮТЬ.
 
У разі такого значного підвищення акцизу на пальне про конкурентоспроможність вітчизняних товарів можна буде забути як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках.
 
Звичайно, підвищення акцизу на пальне вдарить по кожному українцю.

1/2 ⤵️
☝️Якщо попередня урядова версія хоча б теоретично відповідала Європейській директиві №2003/96 щодо встановлення мінімальних ставок на всі види пального (на практиці - до вступу в ЄС ми не зобов’язані її імплементовувати), то нинішня – збільшує ставку на скраплений газ в 4 рази за мінімальну європейську.
 
ЄВРОінтеграція перетворюється на АФРОінтергацію.
 
🔁 Зазначу, що середньоєвропейське співвідношення ставок газ/бензин складає 25% (як і сьогодні в Україні), а уряд пропонує 77%.
 
Для прикладу:

🔹 Чехія – бензин 500 євро, газ 83 євро – 16,6%

🔹 Італія – бензин 730 євро, газ 145 євро – 19,8%

🔹 Болгарія – бензин 363 євро, газ 95 євро – 26,1%

🔹 Польща – бензин 382 євро, газ 104 євро – 27,2%
 
🚫 Натомість уряд ігнорує підвищення акцизів на тютюнові вироби, перегляд ставок ренти з видобуток природного газу та інших корисних копалин, ухилення від сплати податків організаторами азартних ігор.
Що з цим робити⁉️

2/2
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
🧐 Якщо мова йде про повернення людей старшого віку до роботи, то станом на 1 квітня 2024 року в Україні і так серед 10,2 млн пенсіонерів продовжували працювати 2,7 млн осіб (навіть не кожен четвертий пенсіонер).
 
Якщо Стратегія розробляється у продовження заяви міністерки соцполітики про те, що сьогоднішнє покоління повинно буде в старості довше працювати (писала про це тут), то нібито ж вона стосувалася іншої вікової категорії.
 
📄 «Поцікавилась» і натрапила на Розпорядження КМУ від 11 січня 2018 р. №10-р «Про схвалення Стратегії державної політики з питань здорового та активного довголіття населення на період до 2022 року».

Документ, до речі, досі чинний, незважаючи на кінцеву дату, ознайомитися з ним можна за посиланням.
 
Там і про стимулювання продовження трудової діяльності працівників похилого віку, і про підвищення рівня охоплення їх соціальними послугами, і про захист таких громадян від випадків незаконного відчуження майна.
 
😏 Схоже, що «на виході» ми побачимо новий старий документ.
 
Хоча справді, нинішні реалії (втрата працездатного населення через міграцію, втрати цивільного населення через ракетні атаки і втрати на війні) потрібно враховувати і дуууже зваженого підходити до цього питання.
 
Наразі ж із соціальною політикою в країні повний хаос.

2/2
😒 Про те, як знищується останнім часом спроможність місцевого самоврядування, — багато прикладів/змін до законодавства.

9 травня ВРУ прийняла законопроєкт №10168-2: там є «поправка» і для місцевих бюджетів.

Весь ланцюжок змін пройдено: Земельний кодекс, Бюджетний кодекс, а тепер і Податковий кодекс, внаслідок чого відбулась трансформація гасел від «збільшення доходів місцевих бюджетів» до «зберегти надходження місцевих бюджетів на поточному рівні».

Цинічно Так. БО:

💸 90% надходжень
у вигляді орендної плати за земельні ділянки сг-призначення державної власності місцеві бюджети точно втратили.

🙋‍♀️ Прихильників ЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ виявилось аж 236.

Взагалі питання вилучення з постійного користування земель державної власності і наступний так званий «старт» проєкту «Земельний банк» — не що інше, як чергова афера.
 
☝️Вже відомо про те, що ФДМУ готує перший пул передачі в оренду через онлайн-аукціони понад 100 тис. га с/г земель.
Як повідомив його очільник, 12% від нормативної грошової оцінки землі будуть стартовою ціною на аукціонах з передачі земель в оренду.
 
Тільки от що передбачено далі відповідно до змін до Земельного кодексу, Бюджетного кодексу — він не пише.  

Отже, побачимо, що буде…
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
HTML Embed Code:
2024/05/14 01:42:17
Back to Top