TG Telegram Group Link
Channel: homo_intelligence
Back to Bottom
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
Райдужна / Веселкова долина на острові Гормоз (Іран).

Геологія острова пов*язана з давнім вулканізмом, що спричинив накопичення мінералів у ґрунтах. У долині зустрічаються червоні, жовті, фіолетові, зелені, помаранчеві, білі та навіть сріблясті «пігменти». Таке різнобарв*я досягається завдяки високому вмісту різноманітних мінералів: оксиду заліза, міді, марганцю, слюди, гіпсу тощо.

У деяких місцях долини можна знайти пісок насичено-червоного або яскраво-жовтого кольору, який навіть використовують у місцевих стравах, зокрема, у традиційній рибній юшці. А ресторани для туристів подають унікальну «червону сіль» з острова, що надає частуванню локального колориту і приваблює відвідувачів. Сіль має м*який мінеральний присмак і надзвичайний колір, тож фотографії у соцмережах роблять чудову рекламу.

Місцеві художники та ремісники використовують кольоровий пісок для створення пейзажів у пляшках, розпису кераміки і традиційного малювання, адже долина має понад 70 відтінків. Гріх не скористатися такою палітрою.
Чеські археологи вирішили перевірити одну з теорій доісторичної навігації. Науковці на чолі з археологом Радомиром Тіхим і ремісниками побудували дерев*яний човен за зразком доби бронзи, не використовуючи жодного металу чи сучасного інструменту, і вирушили з грецького острова Самос до півострова Пелопоннес, здолавши 500 кілометрів Егейського моря .

Для вчених це вже четверта подібна експедиція. Цього разу вони пливли на копії човна, який знайшли 1994 року поблизу Риму та чий вік оцінили у 8 000 років. Орієнтувалися виключно за зорями і Сонцем на небосхилі. Подорож тривала близько місяця, за який гребці веслували протягом 100 годин та рухалися з середньою швидкістю 5 км / год. Уночі команда зупинялася на відпочинок на островах, яких дуже багато на маршруті.

Експеримент підтвердив: давні мандрівники справді могли здійснювати далекі морські переходи, тож не випадково схожі знаряддя та стилі кераміки знаходять на різних островах.
Яка цивілізація відома як перша морська імперія?
Anonymous Quiz
19%
шумери
59%
фінікійці
8%
мікенці
14%
єгиптяни
Тегеранська конференція. В. Черчилль святкує своє 69-річчя з Ф. Д. Рузвельтом та Й. Сталіним. 30 листопада 1943 року.

Цікавий факт.

У жовтні 1941 року, коли Вінстон Черчилль активно підтримував військовий союз із СРСР (особливо після 22 червня), радянська сторона організувала відправку подарунків британській делегації, зокрема 25 фунтів чорної ікри (приблизно 11 кг), алкоголь (здебільшого горілка) та інші делікатеси.

Це було зроблено через британського міністра лорда Бівербрука, який перебував у Москві з офіційним візитом як представник Великої Британії. В архівах і мемуарах лорда Бівербрука це описується як частина «теплої» взаємодії під час важкого воєнного період.

Уявіть, в той час в СРСР діяла сувора карткова система, триває війна, ікра недоступна навіть для партійної еліти, а Черчилль отримує такий презент.
Археологи абсолютно випадково підтвердили правдивість середньовічної норвезької саги, знайшовши скелет.

Розкопки розпочали ще у 2023 році як частину реконструкції старої в*язниці, розташованої поруч із замком у Конгсвінгері (південь Норвегії). Під час досліджень колодязя на глибині 1,5 м знайшли кістки, які, імовірно, пролежали в криниці з ХІІІ ст.

Історики одразу згадали сагу Baglersagaene, в якій описано, як у 1200-х роках під час збройного конфлікту одного з чоловіків скинули до колодязя в цій фортеці. Радіовуглецевий аналіз підтвердив, що кістки справді датуються тією епохою. Більше того, стан збереження кістяка відповідає умовам, в яких тіло могло пролежати у воді понад 800 років.

Раніше сага вважалася легендою, але зараз отримала несподіване підтвердження, що це повноцінний опис реальних подій.
Австралійські мігруючі молі виявилися здатними знаходити шлях за допомогою зірок і без впливу магнітного поля.

Австралійська міль Agrotis infusa щороку здійснює міграцію понад 1000 км: з південного сходу Австралії до гірських печер, де перечікує спеку, а потім повертається «на батьківщину» для розмноження. Виявилося, що ці крихітні створіння мають «вбудований GPS-навігатор», щоб орієнтуватися у просторі за положенням небесних тіл.

Науковці створили спеціальну камеру, де заблокували магнітне поле і проектували на стелю нічне небо. Комахи зберігали правильний курс навіть без магнітної навігації аж поки зорі лишалися «на своєму місці». Коли ж небо повертали на 180°, молі змінювали напрямок, а при випадковому розташуванні зірок — втрачали орієнтацію. Дослідники навіть зафіксували активацію ділянок мозку, що відповідають за зір, особливо коли міль бачила знайомий маршрут на південь.

До сьогодні здатними орієнтуватися у просторі за небесними тілами  вважали лише людей, птахів і тюленів.
Вулична торгівля сиром. Париж, 1938 рік.
Японський океанаріум Kaikyokan у місті Сімоносекі розмістив «картонних відвідувачів», щоб допомогти рибі-сонце (mola mola).

Після початку ремонту в грудні 2024 року риба перестала їсти та почала тертися об скло акваріума. Персонал спочатку підозрював хворобу чи паразитів. Коли лікування не дало результатів, співробітники акваріуму припустили, що така поведінка могла бути викликана самотністю, адже риба звикла, що біля скла є натовп туристів.

Працівники прикріпили до скла картонні силуети людей, а також власну форму. Це спрацювало: вже наступного дня риба знову почала харчуватися та активно плавати, а наступного — вже їла медузу і поступово одужала.

Подібний метод вже застосовували під час локдаунів: акваріум Суміда в Токіо використовував відеодзвінки для морських вужів, щоб ті не забували людей, адже у плазунів теж спостерігалися ознаки депресії.
Неочікувані знахідки в Чехії: двоє жінок та немовля віком 6000 років.

Під час археологічної розвідки у Чехії на дні 15-метрової шахти виявили останки двох жінок та немовляти. Тіла поклали у сидячому положенні, обличчям один до одного, а дитину — між ними. Поруч були виявлені глиняний посуд, крем’яні знаряддя та сліди дерева, можливо, залишки колоди, у якій спустили тіла на дно.

Відсутність слідів насильницької смерті породило припущення, що це ритуальне поховання. До того ж, на це вказує наявна атрибутика. Вік жінок становить приблизно 30–35 років.

Це перша знахідка такого типу у регіоні, адже подібні ритуальні поховання досі фіксували лише на поверхні.

Фото 1. Реконструкція зовнішності жінок.
Фото2. Реконструкція зовнішності жінок.
Матеріали опубліковано в Archaeological and Anthropological Sciences, 2025.
Яка з цих мовно-розумових здібностей була, найімовірніше, притаманна неандертальцям?
Anonymous Quiz
67%
Здатність говорити і передавати символічні знання
3%
Вміння писати
30%
Читання жестів шимпанзе
0%
Запис музики
В пустелі Атакама в Чилі запустили Vera Rubin Observatory — гігантський телескоп із найбільшою камерою у світі: 3200 мегапікселів. Його дзеркало майже 8.5 м у діаметрі, і він працює як кінокамера: знімає нічне небо кожні кілька днів, створюючи динамічну мапу Всесвіту.

Протягом 10 років телескоп:
– фіксуватиме мільярди зірок та галактик;
– допоможе передбачити падіння астероїдів;
– «полюватиме» на темну матерію;
–ловитиме сигнали наднових зірок — майже в реальному часі.

🪐 Усі дані буде викладено у відкритий доступ, і навіть аматори зможуть долучитися до нових відкриттів.
На дні італійської затоки Байя археологи виявили чудово збережену мозаїчну підлогу часів Стародавнього Риму.

Колись ця територія була елітним курортом імператорів і вищих соціальних прошарків. Сучасні науковці жартома називають її «античним Лас-Вегасом». Через рух тектонічних плит частина міста занурилась під воду понад тисячу років тому, тож зараз ця територія активно досліджується.

Нову знахідку вдалося виявити на глибині 6 м. Мозаїка прикрашала підлогу великої вілли, і хоча вона пролежала під водою понад тисячоліття, зберіглася напрочуд добре: чіткі геометричні візерунки з чорно-білих камінців, яскраві фарби та мармурові елеменети.

Роботи ведуться в межах проекту Baia Archaeological Park, тож дослідники сподіваються, що це лише початок масштабного відновлення затонулого міста.
Під час прокладання мережі газопроводів у столиці Перу виявили мумію доінківої доби, якій приблизно 1000 років.

Під час будівельних робіт у Лімі випадково виявили поховання з муміфікованим тілом жінки. Вона належала до культури Чанкай, що існувала на узбережжі сучасного Перу в період 1000–1470 років н. е.

Мумія сиділа у традиційній позі з підігнутими ногами та руками, схрещеними на грудях, а також була обгорнена тканиною. Таке поховання характерне для місцевої традиції: муміфікація була не лише способом зберегти тіло, а й частиною ритуалу, тобто людей не лише ховали, а й «залишали поруч». Іноді мумії «переселяли» в рамках свят або навіть брали з собою в дорогу.

Науковці припускають, що знайдена жінка була частиною місцевої еліти або ж важливою фігурою в родинному клані.
HTML Embed Code:
2025/07/02 12:30:50
Back to Top