TG Telegram Group Link
Channel: BE IN PROGRESS | Саморозвиток | Фінанси | Психологія | Мотивація
Back to Bottom
​​Як перестати порівнювати себе з «ідеальними» людьми?
#психологія

Здається, що у світі є якась каста людей, у яких усе виходить. У них завжди чіткі цілі й впевнені дії, крута робота й ідеальні профілі в Instagram. А ви, на відміну від них, вічно сумніваєтеся, гальмуєте, усе робите гірше.

Але правда в тому, що жодних ідеальних людей не існує. Усі ті, на кого ви дивитесь, теж бояться, помиляються, вигорають, роблять дурниці й не вірять у себе. Просто вони не розповідають про це в сторіс.

Чому порівнювати себе з іншими — це шлях у нікуди?

Ви порівнюєте своє закулісся з їхньою вітриною. Ви бачите чужий успіх — але не бачите його ціну: безсонні ночі, сумніви, спроби, які не спрацювали. А свій біль бачите повністю. Порівняння виходить від початку нечесним.

У кожного свій ритм і маршрут. Те, що хтось у 25 став керівником компанії, не робить вас невдахою в 30. У людей різний старт, різний контекст, різні умови. Ви ж не будете порівнювати бігуна й альпініста? То чому ж порівнюєте себе з зовсім іншою людиною?

Успіх — це не гра з одним призовим місцем. Світ не влаштований так, що якщо хтось чогось досяг — вам уже нічого не світить. Шанс є в усіх. Ваш успіх нікому не заважає, а чужий — не скасовує ваш.

Порівняння паралізує. Надихнутися іншими — іноді корисно. Але якщо ви постійно порівнюєте себе з більш успішними — це виснажує і викликає відчуття, що ви завжди позаду. І тоді руки опускаються набагато швидше.

Найчесніша точка відліку — ви вчорашній. Це єдине порівняння, яке має сенс. Стали ви сьогодні трохи сміливішим, ніж були? Зрозуміли щось нове? Подолали якийсь свій страх? Ось справжні маркери зростання.

Розуміння цього змінює сприйняття. Тепер вам не потрібно бути як хтось — достатньо просто бути собою. На один крок ближче до себе справжнього.

BE IN PROGRESS
#мотивація

Будьте тими, ким ви є, навіть якщо це не подобається іншим.

© Біллі Айліш
​​Де гроші: як навчитися заробляти і примножувати
#фінанси

Якщо ти не будуєш свою мрію, хтось будує свою за твій рахунок.

Сьогодні багато українців опинилися у скрутному фінансовому становищі. Часто грошей вистачає лише на базові потреби. Можна звинувачувати у всьому війну і кризу, але часто проблема в іншому — низький рівень фінансової грамотності.

Насправді гроші всюди. Треба лише знати, де та як їх залучати, заробляти, зберігати і примножувати. Саме так стверджують автори телеграм-каналу «ДЕ гроші».

Їх канал містить багато корисної інформації, яка допоможе налагодити відносини з фінансами і стати господарем свого життя, почувати себе впевнено в будь-якому куточку світу і забезпечувати себе та свою родину.

Приєднуйтесь та отримуйте інструменти і знання для власного зростання.
5 причин чому ви навчаєтеся без результату
#саморозвиток

Сучасна система навчання працює дивно: інформації навколо доступно більше, ніж будь-коли, але навчатися стає дедалі складніше. Чому?

Інформаційне перевантаження. Курси, статті, лекції, гайди, книги, подкасти — усе це обрушується на нас лавиною. Здається, що чим більше інформації навколо, тим краще. Але в реальності відбувається зворотне: що більше у вас матеріалів перед очима, то складніше вибрати, з чого почати. Тому чим більш точково ви підходите до навчання, тим вищий шанс, що інформація не забудеться за тиждень.

Ілюзія навчання. Проблема в тому, що навчання ≠ застосування. Ми дивимося туторіали, але не повторюємо інструкції, і знання забуваються. Читаємо книги, думаючи: «О, класна порада!», але ніколи не пробуємо її на практиці. Знання без дій не працюють. Хочете результату — обов’язково закріплюйте кожне нове знання практикою.

Синдром вічного учня. Якщо вам здається, що спочатку потрібно ідеально підготуватися, а вже потім щось робити — значить, процес навчання перетворився на відмовку, яка допомагає вам і далі не виходити в реальний світ. Фактично ви просто створюєте ілюзію руху. Навчання заради навчання — це теж прокрастинація.

Навчання заради диплому. Хто з нас не купував курси просто тому, що «треба» або «актуально», а не тому, що справді хочеться і потрібно? У школах та університетах система довго привчала нас до того, що головне — папірець, а не знання. Хоча на ділі все навпаки.

Віра в навчання «без зусиль». Багато хто очікує швидкого і легкого результату — такої собі чарівної пігулки, але стикається з жорсткою реальністю. В їхній уяві все відбувається так: купив курс, подивився відео, отримав навичку, почав заробляти. Насправді ж навчання — це тривала дорога, і йти нею доведеться самостійно крок за кроком.

BE IN PROGRESS
​​Чому ми думаємо, що розумніші, ніж є насправді: ефект Даннінга-Крюгера
#психологія

Цей ефект вперше експериментально довели та описали в 1999 році соціальні психологи Девід Даннінг та Джастін Крюгер.

Вони довели існування когнітивного упередження, за якого люди з низьким рівнем знань або навичок у певній сфері переоцінюють власну компетентність і не можуть це усвідомити. Це працює й у зворотний бік — компетентні професіонали можуть сумніватися у своїй обізнаності та недооцінювати здібності, бо усвідомлюють глибину теми.

Чому виникає ефект Даннінга-Крюгера

У своїй статті Даннінг і Крюгер описали це як «подвійний тягар»:

• Люди, які погано виконують певне завдання або мають низький рівень знань, не можуть це усвідомити.
• А від того, що вони не можуть це усвідомити — вони не можуть дізнатися, чого мають навчитись, бо власна некомпетентність заважає їм зрозуміти свою необізнаність.

До прикладу: якщо ви ніколи не малювали й не вивчали основ композиції, анатомії чи кольору, вам може здаватися, що будь-хто може «намалювати краще за сучасних художників». Але професійний художник усе ж таки знає технічні нюанси, які вам не очевидні.

І ще одна причина, чому ми схильні перебільшувати власні навички та таланти — нам часто дуже соромно визнавати, що ми чогось не знаємо. Від того намагаємося палкіше відстояти свій погляд.

Чим може нашкодити когнітивна упередженість Даннінга-Крюгера:

• Ухвалення хибних рішень. Коли ми починаємо неправильно оцінювати ситуацію та переоцінювати власну компетентність, це призводить до неправильного планування ресурсів і дій.

• Поширення дезинформації. Недостатньо обізнані люди часто з великою упевненістю поширюють фейки, дають поради наче експерти та формують хибні уявлення в інших.

• Відмова від фахової допомоги. На «піку самовпевненості», надивившись роликів у TikTok, вважаємо себе експертами у всьому — від психології до кардіології.

• Конфліктність. Якщо не розпізнати когнітивне упередження і вчасно не зупинитися, людина може не визнавати своєї неправоти і руйнувати відносини з близькими.

• Припинення розвитку знань та навичок. Коли ми думаємо, що вже й так усе знаємо, перестаємо вчитись і вдосконалюватись.

BE IN PROGRESS
HTML Embed Code:
2025/07/02 20:42:33
Back to Top