TG Telegram Group Link
Channel: Legal Eyes
Back to Bottom
Півшишечки до легалайзу

Оце так #новина: комітет із питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування підтримав законопроєкт № 7457, щодо легалізації медичного канабісу🤙 Пахне так, ніби до кінця літа можуть прийняти й сам закон

Про що, в решті-решт, дійшли згоди:
🌿 посилений контроль обігу за використанням канабісу в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності;
💸 відкривається ринок, а отже можливість купувати, зберігати та вживати ліки на основі канабісу, а лікарям – їх призначати.

Доступ до роботи з канабісом та похідними речовинами нададуть закладам державної, комунальної та приватної форм власності. Вони зможуть культивувати, вирощувати, обробляти та продавати препарати з медичних конопель.

Для бізнесу на коноплі треба буде:
📄 ліцензія (тут ніхто не сумнівався);
💌 дозвіл поліції на використання приміщення;
🔬 власна випробувальна лабораторія, чи договір про отримання таких послуг.

🗓 До 1 січня 2033 року вводиться нульова квота на ввіз в Україну сировини та речовин з канабісу.

❗️Важливо: законопроєкт все ще не скасовує відповідальності за незаконний обіг марихуани, а ліки на основі медичного канабісу будуть видаватися за електронним рецептом.

Нагадаємо, що минулого разу ВР провалила голосування за закон у липні 2021 року. Сподіваємося, цього разу попередній досвід буде враховано й громадяни отримають доступ до важливих ліків.

LegalEyes.com.ua
Приморожена спадщина

Життя триває, періодично породжуючи спадкові відносини. І як би сильно не дістало пояснювати, що ще змінила війна, #цивільне право теж входить до цього списку. Отож, про зміни…

Що по строках?

На період воєнного стану строк для прийняття спадщини (6 місяців):
❄️ якщо особа померла за 6 місяців до 24 лютого, то строк для прийняття спадщини вважається закінченим.
🗓 якщо до 24 лютого строк не закінчився, після закінчення воєнного стану він продовжується.
🔒 якщо особа померла після 24 лютого, cтрок прийняття спадщини заморожується й починає відраховуватися з закінчення воєнного стану.

Видача свідоцтва:
Зараз не обов’язково заводити спадкову справу за місцем останнього проживання спадкодавця (чи за місцезнаходженням нерухомості/основної частки спадщини якщо місце проживання спадкодавця невідоме). Спадкоємець може подати заяву до будь-якого нотаріуса на території України🏙

Якщо на момент звернення до нотаріуса доступ до Спадкового реєстру в регіоні перебування спадкоємця обмежено, спадкова справа все одно може бути відкрита.

При цьому слід прослідкувати, щоб нотаріус вніс справу до реєстру після того, як доступ до нього буде відновлено, адже без цього нотаріус не зможе видати свідоцтво про право на спадщину 🙅

❗️Важливо: для видачі свідоцтв про право на спадщину після завершення воєнного стану спадкові справи передаються за загальними правилами територіальності (місцезнаходження спадщини чи місце проживання спадкодавця).

Для того, щоб правильно почати вступ у спадкування можна (за можливості) звернутися до нотаріуса вже зараз, втім і після закінчення воєнного стану можна буде поновити строк прийняття спадщини за наявності обставин, що унеможливили її своєчасне прийняття. Якщо у вас лишилися питання, звертайтеся, Legal Eyes допоможе 😉

LegalEyes.com.ua
Forwarded from Шпальта
🤘🏽 Шпальтери, а давайте спорядими цілий взвод розвідки обладнанням?!

До нас звернулися друзі, і ми можемо їм допомогти. Наразі є два списка (в порядку приорітетності) за якими збираємо гроші. Ви також можете передати спорядження напряму, якщо маєте змогу, ми вже це практикували ;) Ось приорітет:

▪️Лопатки спаперні складні з підсумком — 30 шт;
▫️Таблетки для знезараження води — побільше, від 5-10 уп;
▪️Портативні фільтри для води — 30 шт;
️Тепловізор — 1 шт;
▪️ПНВ — 1 шт;
▫️Бінокль — 1 шт;
▪️Дрон міні — 1 шт;
▫️Далекомір — 1 шт;
▪️Глушник і полумʼягасник на АК-74 — 30 шт;
▫️Целокс — 30 шт;
▪️Декомпресійна ігла — 30 шт;
▫️Радіостанції з зарядними - 8 шт;
▪️Активні навушники тактичні - 6 шт.

Якщо ви до завтра накидаєте 50к грн+, то тепловізор вже отримаємо в середу. Щодо інших позицій — майже все можемо замовити вже зараз, але потрібні гроші. Загальна сума на цей список близько 450-500 тис грн.

❗️Реквізити ось:

5375 4112 0216 4609

https://send.monobank.ua/jar/uyEQUzJji

Приват:
5168 7574 0226 3497

Другий менш приорітетний список, але якщо щось із цього маєте в наявності — пишіть у @CounterOffensive_bot

▪️Компас планшетний - 30 шт;
▫️Підсумки утилітарні - 30 шт;
▪️Часи наручні тактичні (цифрові) - 30 шт;
▫️Окуляри тактичні - 30 шт;
▪️Вологі серветки (скільки вийде) на 30 осіб, чим більше тим краще;
▫️Тактичні рукавиці - 30шт;
▪️Тактичне взуття (берці, кросівки) 4 шт - 45р; 2 шт - 46р; 24 шт - 42-44р;
▫️Рюкзак тактичний - 30шт.

Дякуємо за репост!
#громада
Всі дороги ведуть в ТЦК?

Історія останніх днів вимагає прояснити ситуацію з дозволами на пересування по Україні. Переконані, що ви вже прочитали всі новини з цього приводу, але там є ще й такі юридичні приколи, що огого…

По-перше, #конституційне право на свободу пересування (навіть спеціальний закон є) дійсно може бути обмежене на територіях, щодо яких введено воєнний стан та тимчасово окупованих територіях. Але є багато «але»☝️

В цьому-таки пречудовому законі вказано, що свобода пересування може обмежуватися (серед іншого) щодо осіб визнаних біженцями чи особами, які потребують додаткового захисту та осіб, яких призвано на строкову службу. Тут поки що сперечатись не будемо.

Рухаємось далі по закону й утикаємось у фразу «…і в інших випадках, передбачених законом». Нас цікавить саме скандальний «інший випадок» із 37 статті закону «Про військовий обов'язок і військову службу»:

«У воєнний час забороняється виїзд призовників, військовозобов’язаних та резервістів з місця проживання без дозволу керівника відповідного районного (міського) ТЦК». То що тут значить слово «виїзд»: рухання ніжками чи тимчасову зміну проживання із новим взяттям на облік?

Що завгодно. Офіційного тлумачення «виїзду» в цьому контексті не знайти, адже досі практика застосування цього положення не напрацьовувалась.

👷‍♂️ То що, ровалимо цю статтю в 3 кроки?

Крок 1. Місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово. Житло — це житловий будинок, квартира, інше жиле приміщення, призначені та придатні для постійного або тимчасового проживання в них.

Крок 2. То що, в нас виходить щось накшталт домашнього арешту в не-профільному законі? Виходить, що так 👉👈

Крок 3. Абстрактна норма, яка з моменту створення передбачала обмеження природного права людини і щонайменше кілька «майже офіційних» абстрактних версій її тлумачення? Ну це ж дитсадок якийсь…

Така ситуація порушує конституційні права в цілому: пригадайте аналогічний скандал на піку пандемії. Тоді зійшлися на тому, що таке обмеження виправдане убезпеченням громадян. А зараз що? А зараз маємо наступне:

🧾 поняття «виїзду» й «місця проживання» законом не визначено;
⚖️ зміст норми суперечить принципам обмеження прав та свобод (пропорційність та суспільна необхідність);
🤷 норма не містить під собою алгоритму її законного застосування.

Вітаємо, ви довели неконституційність статті «Про безстроковий домашній арешт військовозобов’язаних громадян» 🎉

Заспокоює лиш те, що всі ці аргументи вже відомі Президенту й багатьом народним депутатам, які пообіцяли найближчим часом виправити цю недоправову норму й звільнити громадян з-під такого «домашнього арешту». Тож видихайте, в будь-якому випадку цю статтю неможливо законно застосувати на практиці 😉

P.S. Legal Eyes на сторожі ваших нервових клітин.

LegalEyes.com.ua
Наш тато герой!

Ніколи не зайве нагадати, що сьогодні ми прокинулися в вільній країні завдяки тим, хто героїчно боронить нашу свободу. Ми вболіваємо за них щодня, але ж уявіть який стрес відпускати на війну свого батька/чоловіка/сина… Тому #корисно знати, які плюшки від держави мають родичі учасників бойових дій та ветеранів війни.

Членами сім’ї учасника бойових дій (УБД)/ ветерана війни в цьому сенсі є: батьки, які не працюють, чоловік або дружина, діти до 18 років (до 23, якщо продовжують навчання), особи які мають інвалідність I або II групи чи знаходяться під опікою/піклуванням та проживають із ними.

Особи можуть мати один із таких статусів члена сім’ї військовослужбовця (прирівняного до нього*):
🔹член сім’ї військовослужбовця (ЧСВ);
🔸ЧСВ який виконував/виконує бойові операції по захисту Батьківщини;
🔹ЧСВ який отримав інвалідність внаслідок війни;
🔸ЧСВ який занигув внаслідок війни.

*Важливо: Законом «Про статус ветеранів війни» ТРО в цьому контексті прирівняно до військовослужбовців (за наявності підписаного контракту).

Найбільше пільг передбачено членам сімей військовослужбовців на підставі закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Чому це важливо? Бо за замовчуванням статус родича УБД має під собою статус родича військовослужбовця (або пррирівняного до нього):

Безоплатна психологічна допомога — у будь-якому випадку (до речі, не нехтуйте цим правом, бо стріху простіше підлатати, ніж стелити наново).

💊 Медична допомога — за відсутності державних або комунальних закладів вони можуть отримувати допомогу в військово-медичних закладах охорони здоров'я (а за наявності в військовослужбовця стажу в 20+ років члени сім’ї можуть одразу звертатись про медичну допомогу до військово-медичних закладів).

🏥 Санаторно-курортне лікування та відпочинок на базах Міністерства оборони України та аналогічних (1 раз на рік), із пільговою оплатою вартості путівок, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує трьох прожиткових мінімумів.

🏗 Забезпечення житлом (на жаль, в порядку черговості, ще з 1991 року, але…) — за вислугу в 20 років і більше надаються жилі приміщення для постійного проживання або разова грошова компенсація.

🧑‍🏫 Першочергове зарахування дітей до загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладів за місцем проживання.

🚂 Безоплатний проїзд (крім сімей строковиків і крім таксі): при службовому переїзді, переїзді при звільненні та до місця проведення відпустки в межах України.

💼 Переважне право при прийнятті на роботу, залишення на роботі при скороченні, першочергове підвищення кваліфікації із виплатою середньої заробітної плати.

‼️ Члени сім’ї УБД також мають такі спеціальні пільги (насправді, їх не так багато, в самих УБД їх набагато більше):

🧾 Знижка на квартплату та комуналку, якщо розмір доходу сім’ї на одну особу не перевищує 3470 грн у 2022 році (доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу).

👩‍🎓 Пільги на профільну освіту для дітей (до 23 років): оплата бюджетного місця, кредиту на навчання, соціальна стипендія, забезпечення підручниками, доступом до інформаційних баз, безоплатний гуртожиток.

Щодо пільг для сімей загиблих та осіб, які набули інвалідність внаслідок війни ми почали говорити тут, але безсумнівно продовжимо розбиратися трошки згодом — там теж значно більше інформації.

P.S. Пост профінансовано одним дуже небайдужим підписником, донат зарахований у волонтерську банку Шпальти для ЗСУ 🦾

LegalEyes.com.ua
Безпека чи життя?

Здавалося би, нескладне питання. А якщо життя чуже?.. Правила упередження ризиків воєнного стану вимагають від громадян постійно бути насторожі й поступатися звичним графіком життя. Але що робити якщо ну реально не до цього? Оштрафують же, як мінімум…

Так, дійсно, за недотримання правил цивільного захисту зараз існують трудові санкції (типу недотримання правил безпеки виробництва тощо), а ще й хочуть ввести величезні штрафи, та навіть санкцію в виді обмеження волі. І майже завжди це буде виправдано. Майже.

Єдиний варіант, коли відповідальність за «наражання на небезпеку» не може настати — це коли на кону вже й так стоїть чиєсь життя ⚖️Така історія сталася з одним лікарем, якого звільнили, коли він відмовився перервати чергування на час повітряної тривоги 🚀

Лікар сидів у кімнаті очікування виклику на станції екстреної медичної допомоги. Пролунав сигнал повітряної тривоги. Директор закликав усіх пройти в укриття. Лікар відмовився. Кінець першого акту.

Акт 2. За актом службового розслідування лікар з медицини невідкладних станів грубо порушив свої трудові обов`язки, «майже всю» свою посадову інструкцію, колективний договір та ще купу всього. За це його було звільнено з посади 🏥

Суд дійнов висновку, що основним завданням відділу екстреної медичної допомоги є… Надавати екстрену медичну допомогу! А це значить забезпечення постійної готовності до надання допомоги в цілодобовому режимі.

Більше того, сумлінного лікаря хотіли звільнити за одне порушення, приплівши його до п.1 ч.1 ст. 41 КЗпП (звільнення за разове #трудове порушення). Так хотіли звільнити, що навіть не дочитали, кого стосується ця стаття 😅

В результаті позов лікаря задовольнили повністю, його поновили на роботі та виплатили компенсацію за вимушений прогул. Справедливість узяла своє.

Отже, умовно кажучи, якщо ризик прильоту складає 3-7%, а ризик смерті пацієнта від утрати крові 93-97%, то перевага надається пацієнту, а не ракеті. І це #медичне правило рятує не один десяток життів щодня☝️

LegalEyes.com.ua
Ще нам з вами, браття й сестри, усміхнеться доля!

Генштаб фіналізував зміни до Переліку спеціальностей, споріднених із військовими. Чому це важлива #новина? Згідно з наказом, яким затверджується Положення, з 1 жовтня 2022 року жінок відповідних спеціальностей можуть брати на військовий облік.

Наказ переважно стосується груп спеціальностей з медицини, телекомунікацій, інженерії та організаційного забезпечення:
👩🏼‍🔬 хімія, хімічні технології та інженерія, біологія (коди 187, 188, 195, 197, 830, 831);
📻 телекомунікації та радіотехніка (403, 420, 429, 430, 432, 441, 443, 450-455, 460, 474, 500-504, 508, 528-533, 549-553, 586, 769, 776, 782);
💻 інженерія програмного забезпечення, комп’ютерні науки (474, 478, 485, 600-604, 803, 805, 806, 815-819, 821, 909, 925, 993, 994);
📏 метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка (602, 626-632, 784, 785, 791, 805, 806, 815-821);
🧭 науки про Землю, географія, фізика та астрономія (671-673, 679, 923);
🍽 харчові технології, технологія виробництва і переробки продукції тваринництва (788);
🥾 забезпечення військ, озброєння та військова техніка, технології легкої промисловості (787, 789);
🧪 фізична терапія, ерготерапія, медична та психологічна реабілітація, громадське здоров’я, фізична реабілітація, промислова фармація, санітарія й експертиза (878);
💉 стоматологія, медицина, медсестринство, фармація, технології медичної діагностики та лікування (879);
🔬 біомедична інженерія, біотехнології та біоінженерія (880);
🐶 ветеринарна медицина, ветеринарна гігієна (884, 885);
💸 облік і оподаткування, маркетинг, менеджмент, підприємництво, економіка, фінанси, банківська справа та страхування (900, 901, 911);
📝 видавництво та поліграфія (922);
🫂 психологія, соціальна робота, соціальне забезпечення (915, 929).

‼️Важливо: шановні пані, майте на увазі, взяття на облік – це не мобілізація, і воно буде проводитися лише з ініціативи самих громадянок🧑‍✈️

Мін’юст наголошує, що військовозобов'язані жінки повинні будуть:
👁 перебувати на військовому обліку за місцем проживання, а за кордоном перебувати за місцем консульського обліку в дипломатичних установах України;
☎️ з'являтися на виклик до центру комплектування за викликом;
🏃🏼‍♀️ не міняти місце проживання без дозволу військового комісара після оголошення мобілізації у воєнний час;
🩺 проходити планові медогляд та лікування;
🪂 проходити підготовку на військову службу, виконувати військовий обов'язок, перебуваючи в запасі;
🛫 за тиждень звертатись для зняття з військового обліку, якщо необхідна зміна місця проживання, відрядження, навчання, відпустка чи лікування (на більше ніж три місяці, за кордоном);
📲 протягом тижня повідомляти про зміни сімейного стану, погіршення стану здоров'я, адреси місця проживання (знаходження), отримання освіти, місця роботи чи посади;
🔍 у разі втрати військово-облікового документа — повідомляти комплектування чи органи СБУ.

З початку війни ми встигли познайомитися з багатьома жінками-офіцерами, котрі надихають не тільки своїх підопічних, а й усе оточення своєю силою й відданістю справі. За таких людей дійсно варто боротися, тож чому б не робити це пліч-о-пліч із ними?

LegalEyes.com.ua
Трошки бюрократичного позитиву

Ще в лютому Кабмін і Парламент визначилися з позицією, що #бізнес повинен підтримувати економіку, і його ліпше зайвий раз не чіпати. Із цього приводу варто звернути увагу на два важливих моменти, через які стресує багато підприємців.

Перша #новина стосується тих, хто не встиг оновити інформацію про бенефіціарів до 11 липня цього року 😱

Можна видихати: в Постанові КМУ № 209 вказано, що ці вимоги не застосовуються протягом дії воєнного стану та ще місяць після цього 🤙 Отже, штрафу від ₴17 000 до ₴51 000 поки що не буде.

‼️Важливо: такі послаблення не стосуються банків і небанківських фінустанов, а також юросіб, до яких причетна рф, громадянин рф чи рфська юрособа.

Друга новина для тих, хто не дружить із бухгалтерією 💸

В умовах, коли ФОПи й компанії (нерідко й усім штатом) кочують зі сходу на захід, із півдня на північ, часто взагалі не до контролю за фінансовою звітністю. Те ж стосується й мобілізованих підприємців, волонтерів та всіх осіб, котрі постраждали від війни.

Аби українська економіка не витрачала час і нерви на те, щоб достеменно усвідомити наскільки просіла її прибутковість за останні півроку, та ще й не платила штрафи не зі своєї провини, Парламент запропонував варіант «Забити, забути й рухатись далі» 💁

Рада прийняла закон 7378, за яким особи звільняються від несвоєчасного подання фінансової та управлінської звітності. Там же вказано, що юрособи зможуть опублікувати звіти за весь період прострочення на своєму сайті чи веб-сторінці.

Таким чином Уряд готується до того, що максимум через три місяці після війни бізнесмени зможуть без зайвого напрягу повернутися до повноцінних виробничих потужностей і без боргів перед державою готові будуть виконувати свій соціально-економічний обов’язок.

LegalEyes.com.ua
Звідки в тебе це майно?

Пам’ятаєте істерику, викликану новиною про декларування всіх доходів і перевірки активів, набутих аж із 1995 року? Дещо змінилося…

Головна зміна полягає наразі в тому, що через особливості функціонування влади й економіки, а також істотні зміни в житті населення, спричинені війною, дедлайн хочуть відтягнути настільки, щоб громадяни дійсно могли використати запропоноване «відбілювальне декларування».

Законопроєкт, яким відтерміновується подання декларацій із доходів, підтримано профільним комітетом (податкової політики). Пропонований новий дедлайн — 1 березня 2023 року (замість 1 вересня 2022 року)🗓

‼️Тобто задекларувати сумнівні з точки зору податкової доходи за пільговими ставками податків можна ще впродовж семи місяців.

Нагадаємо, що в добровільній декларації не зазначається інформація про джерела набуття декларантом об’єктів декларування. Тобто контролюючий орган не має права вимагати для прийняття декларації додаткові документи, крім:

🧏‍♂️ відомостей про декларанта, достатніх для його ідентифікації (ПІП та податковий номер чи дані ID-паспорту);
📦 відомості про об’єкти декларування, в обсязі, достатньому для ідентифікації кожного з них.

Об’єктами декларування в цьому сенсі є:
💸 валютні цінності;
🏠 нерухоме майно (в тому числі й те, що ще не введено в експлуатацію);
🚙 рухоме майно (в тому числі автотранспорт);
👑 інші цінності (антикваріат, витвори мистецтва, банківські метали);
🧾 корпоративні права, частки в капіталі юросіб;
🧠 права на інтелектуальну власність.

❗️Важливо: cподіваємось, що ні для кого це не #новинане варто не можна декларувати майно, набуте шляхом учинення кримінальних правопорушень… Крім податкових…(цитата з закону)😅

Що ж, якщо все дійсно так, то в бюджету є ще більше півроку для наповнення частиною недоотриманих за майже 30 років податками, а в громадян — зважити ризики й подумати чи брати участь у цій ініціативі.

P.S. Після завершення «амністії» планується ведення посиленого контролю за всіма активами громадян, в тому числі й під час набуття, обміну, продажу таких активів, тож поки руки розв’язані.

LegalEyes.com.ua
Повітряна тривожність 🚀

Влучання снарядів у цивільну інфраструктуру стали новим жахом буденності. Проти населення ведеться терористична кампанія з метою покошмарити та позбавити відчуття безпеки в межах наших кордонів. Така муднювата стратегія не працюватиме, якщо ми поводитимось правильно.

Хто має опікуватись цим питанням? Як зберегти себе під час походу до улюбленого закладу?

Відповідно до Правил пожежної безпеки, така компетенція покладена на керівників та власників об’єктів:
🏫 навчальних закладів;
🏥 закладів охорони здоров’я зі стаціонаром, санаторіїв і закладів відпочинку;
🏣 будинків для людей похилого віку та осіб з інвалідністю;
🏬 торгівельних, розважальних, культурно-освітніх та видовищних закладів;
⛪️ інших об’єктів, передбачених для масового перебування людей, незалежно від призначення.

Законодавець встановлює дві основні вимоги:
📡 встановлювати сигнально-гучномовні пристрої, електронно-інформаційне табло, у службових і виробничих приміщеннях – радіотрансляційні точки;
⛔️ забороняється відмикати канали та лінії електрозв’язку, що використовуються системами оповіщення, демонтувати їх без погодження з органами влади.

Завдяки таким засобам підприємство зможе вчасно попередити про небезпеку, що наближається.

Як діяти клієнту, який опинився в епіцентрі подій? Щонайменше — #корисно керуватися інстинктами та рекомендаціями ОМС:
⚠️ реагувати на сповіщення адміністрації про повітряну тривогу;
☂️ почути де знаходиться (і чи є в приміщенні) укриття і прослідувати до нього;
🧏 не затримувати, не примушувати працівників до продовження робочого процесу;
🪧 якщо в приміщенні немає сховища (укриття), адміністрація має визначити найбільш безпечне місце в приміщенні чи за його межами.

Звичайно, не всі підприємці готові чи не щодня втрачати до 20% виручки за простій. Але за таку бездіяльність можна втратити значно більше. Вже вносяться законопроекти про таку відповідальність:

💸 штраф від 17 тисяч гривень до 51 тисяч гривень (за недотримання правил безпеки, якщо все ок);
🪜 виправні роботи терміном до 2 років (за повторне недотримання правил безпеки, якщо все ок);
🔒 обмеження волі терміном до 3 років (за неадекватну оцінку ризиків і наражання людей на небезпеку);
а якщо боронь боже така бездіяльність призвела до жертв, то тут уже слід керуватися нормами кримінального кодексу.

Будь ласка, не ігноруйте повітряні тривоги, такі превентивні заходи можуть врятувати ваше (і не тільки ваше) життя!

LegalEyes.com.ua
Яка в тебе гарна моя штучка, віддай)

Є така категорія людей, котрі не можуть не мутитися. Є люди, котрі мутяться за нагоди, котрою, на чиюсь думку, гріх не скористатися. Що ж, ми тут за чесні відносини, тож зараз розберемося.

При цьому, не будемо навіть звертатися до спеціального законодавства — #цивільне право розставляє все на свої місця.

Якщо особа з будь-якої причини будь-яким недо-легальним шляхом набула від чужого майна якусь вигоду для себе, настають наслідки, передбачені 1212-1215 ЦК. Про що йде мова:
📝 вигода за неукладеним/підробленим/скасованим договором або договором, що закінчився, але особа продовжила його без згоди контрагента (до речі, саме тут слід звернути увагу на необхідність укладати письмові договори для перестороги від неприємних казусів);
🪤 використання майна, яке в принципі не повинно було потрапити особі в руки чи давно вже мало з цих рук піти;
🧮 недоплата чи несплата платежів, що мали б бути здійснені за звичайних обставин (гроші — це теж майно).

Наприклад, це може бути неповернення кредиту, орендованого авто, збереження суми податків, що мала бути сплачена, передача майна в суборенду без дозволу власника тощо.

Очевидно, що наслідком буде примусове повернення безпідставно набутого чи збереженого майна. Можна пробувати вимагати в претензійному порядку, а можна зразу звертатися до суду. Доказуванню тут підлягає саме наявність чи відсутність підстав для набуття особою майна 🤷

Більше того, на особу покладається зобов’язання поверненути потерпілій стороні всі доходи, що були (чи могли бути) одержані за весь період протиправних дій та відшкодувати погіршення/знос майна.

‼️Важливо: суди наголошують на тому, що останнє не можна прив’язувати до збитків (у формі неодержаних доходів чи упущеної вигоди). Це — окремий вид цивільно-правової відповідальності, і тут не слід мудрувати, щоб не домудрувати до вимог, які неможливо буде довести.

Таким чином, щоб ваше майно не було залучено в якість непонятні мутки, треба завжди відслідковувати ланцюжок «підстава — правочин — наслідок», щоб потім не доводилося згадувати, хто, де та з чиєї вини недогледів чи скористався можливістю нажитися на неуважному контрагентові🙈

P.S. А якщо така історія, все-таки, трапилася, ви знаєте куди звертатися 😘

LegalEyes.com.ua
АВТО🪚МОБІЛЬ

Так-так, мова піде про попил непопильного майна. Проблема в тому, що коли авто є спільною власністю подружжя, cуди не завжди послідовно розглядають питання про поділ майна при розлученні.

Оскільки в даному випадку попилу підлягає неподільна річ, очевидним видається один із наступних варіантів на вибір:
💸 продати авто на торгах не нижче ринкової вартості й подітили виручені гроші навпіл
🚙 визнати право власності за одним із подружжя й виплатити іншому половину вартості майна.

Суд першої інстанції в одній із таких справ виділив авто в власність відповідача та стягнув з останнього на користь позивачки 1/2 ринкової вартості автомобіля.

Але тут апеляційний суд вирішив, що застосування відкупу можливе лише за згоди обох сторін. Так, у цій же справі Апеляція скасувала вищезазначене рішення 🤦

Аргументом було те, що «прийняття такого рішення є неможливим без згоди відповідача» на викуп частки в спільному майні подружжя та без внесення ним на депозитний рахунок суду відповідної суми (типу забезпечення позову, як того вимагає #цивільне та #сімейне законодавство).

Утім, як кажуть зазвичай адвокати, «апеляція — це круто, але Верховний суд — це Верховний суд…» Отож, Велика Палата ВС визнала, що вимога про поділ неподільної речі з частини спільного сумісного майна шляхом виділення її у власність та стягнення компенсації половини вартості є ефективним способом захисту.

Більше того, ВП ВС вважає, що внаслідок виділення майна у власність і такого стягнення право спільної сумісної власності припиняється, а отже спір вирішується (що досить логічно, погодьтеся 💁).

А про внесення суми викупу на депозитний рахунок суду ВС зазначив, що приписи частин 4, 5 ст. 71 СК України і ст. 365 ЦК України слід розуміти буквально в тих випадках, коли сторони не дійшли згоди щодо способу припинення права спільної сумісної власності.

В інших випадках вимога про поділ із виділенням та викупом частки неподільного майна підлягає задоволенню без будь-яких додаткових мудрувань та забезпечень

Отож важливо нав’язати своєму опоненту згоду на результативність такого рішення, щоб вирішити такий спір якомога швидше.

LegalEyes.com.ua
Forwarded from Шпальта
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
🦾 Шпальтери, продовжуємо допомагати.

Памʼятаєте репортаж про молоду грузинку, яка приїхала воювати за Україну? Редакція має ще знайомства з «Грузинським легіоном» та добровольчим батальйоном «ОДЧ Карпатська Січ».

Чоловік на відео — наш друг Гоча Хорава, ветеран АТО з 2014-го року, підрозділ якого захищав Бучу та Харків. Поряд його товариш — Сова. Незважаючи на втрати особового складу, він має намір воювати до перемоги.

Наразі у підрозділу є потреба в ремонті бойової автівки — потрібно зібрати 25 тис грн. Пропонуємо вам високоефективні інвестиції в знищення окупантів за цими реквізитами:

Приват: 5168757402263497

Слава Україні та братам зі Сакартвело!
#громада
Строчно. Дуже строчно. Але не горить

Строк — проміжок часу, зі спливом якого має щось статися (або ні), і це матиме юридичні наслідки. У праві їх встановлюють з метою обмеження правовідносин у часі: щоб тимчасові правовідносини не тривали вічно і щоб зобов’язання виконувалися вчасно. Пропустив встановлений строк — всьо.

Але не зараз. Не будемо заглиблюватися в базу, а краще розглянемо один корисний крінж. А саме — те, що наразі в судових спорах строки фактично відпали. Ну, не так щоб зовсім, але все-таки трошки зовсім.

За звичайних обставин розгляд судової справи стимулюється поетамними процесуальними діями учасників, і кожен етап обмежено своїм строком. Тож як змінилося #процесуальне право?

⚖️ З 4 березня активно форситься та застосовується наказ Голови Верховного Суду, за з яким встановлено особливий режим роботи ВС. Фактично, цей наказ поширює форсмажорність війни на всі судові справи, визнаючи воєнні дії поважною причиною для поновлення процесуальних строків.

📄Стаття 12-2 Закону "Про правовий режим воєнного стану" вказує, що впід час війни система правосуддя діє виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

📘 Стаття 64 Конституції вказує, що в умовах воєнного стану не можуть бути обмежені гарантії на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб (Наразі воєнний стан продовжено Указом Президента № 341/2022).

🏛 Ради суддів України рекомендує виважено підходити до питань, пов`язаних з поверненням різного роду процесуальних документів, залишення їх без руху, встановлення різного роду строків та по можливості продовжувати їх щонайменше до закінчення воєнного стану.

Все вищезазначене означає, що будь-який пропущений процесуальний строк можна продовжити/поновити. Єдине зауваження — зловживати цим правом не слід, найбільш адекватною позицією в такому випадку є обґрунтування взаємопов’язаності причин пропуску та воєнного стану. 

Отож, спішіть, але повільно 😘

LegalEyes.com.ua
немаОселі?

Чи #знали ви, що більшість людей, котрі стоять у черзі за гарантованим житлом, чекають свого щастя ще з початку дев’яностих? Так, гарантоване право на оселю не передбачає строків його реалізації, тому з цим держава не сильно спішить.

Але якщо досі це питання було не дуже доречним, бо перші місяці будь-яке житло перебувало в не-супер-позиції ризику руйнувань чи пошкоджень від війни, то зараз, коли рюзкіє отримують тягла дедалі ближче до державного кордону України, можна вже трошки й подумати про побутову метушню.

Звичайно, придбати житло не так і складно, якщо у вас у кишеньці завалялося від $30к до $50к+, але в цьому й проблема, що не у всіх є такі великі кишені. Тому Мінекономіки заявило, що програма єОселя доступного кредитування на житло вже тестується

Цьогоріч хочуть запустити програму під 3%, а з 2023 року хочуть уже запустити другий етап програми, під 7%. Тож розглянемо умови й розберемось (для прикладу візьмемо до розрахунків умовну квартиру за півтора мільйона):

Під 3% (UAH 45 000) річних кредит можуть отримати:
👨‍✈️ кадрові військові та правоохоронці;
👩‍⚕️ медики;
🧑‍🏫 працівники освіти;
🧑‍🎓 науковці.

Під 7% (UAH 105 000) річних кредит зможуть отримати (всі умови рахуються разом):
💸 платомспроможні громадяни від 18 до 70 років,
🏠 котрі не володіють нерухомістю більше 52,5 кв м (+ 21 кв м на кожного наступного члена сім’ї),
🥝 не знаходитяся під санкціями,
🪑🪑 не беруть участь у подібних державних програмах.

Загальні умови:
💰 початковий внесок не менше 20% від вартості житла (умовно, за квартиру в UAH 1 500 000,00 - це 300к)
🗓 строк кредиту - до 20 років

Переваги:
🤌 сума регулярних платежів є відносно поміркованою;
🤙 можна буде повернути 18% від сплачених процентів за кредит в якості податкової знижки (якщо не буде перебдачено інше);
👌 держава гарантує незмінність ставок за кредитом.

Очевидні мінуси:
💁 отримати кредит не означає отримати якісне житло й хороших сусідів (тут треба перевіряти самостійно)
🙆 нестабільна ситуація в економіці та на ринку праці викликає побоювання щодо платомпроможності після вихідних, не те що на наступні 20 років…

Тим не менш, якщо ви вважаєте, що саме ця програма підійде Вам і захочете розібратися детальніше — звертайтеся, розберемось 😉

LegalEyes.com.ua
Україна там, де ви

За даними ООН, із початку війни з росією Українці вже понад 11 мільйонів разів перетнули державний кордон на виїзд.

На жаль, війна триває, і передбачити подальший розвиток подій, у зв’язку з тим, що останнім часом активізувалися ракетні припадки терористичного режиму по всій території України.

Тому Офіс Віце-премʼєр-міністра з питань євроінтеграції спільно з Європейською Комісією підготували круту довідку про те, що треба знати нашим громадянам за межами України, котрі отримали тимчасовий захист🛡

Ознайомитися з довідкою #корисно всім, в тому числі й щоб допомагати нашим співвітчизникам, котрі вимушені були покинути країну. Зокрема, йдеться про:

🇺🇳 загальні права;
🧰 доступ до ринку праці в ЄС;
👨‍👩‍👧‍👧 доступ до соціальної допомоги та охорони здоров’я в ЄС;
👩‍🎓 доступ до освітніх програм українською мовою;
🧑‍🏫 як повернутися до навчання в українських навчальних закладах;
📲 видача документів та використання цифрових документів за кордоном;
💙 повернення в Україну;
🙆 отримання притулку та інші дії в разі втрати чи пошкодження житла.

Ми чекаємо на якнайшвидше повернення своїх близьких. А поки чекаємо, будемо триматися разом і так вистоїмо. Неважливо де, неважливо скільки буде потрібно.

Робимо все можливе для того, щоб вийти з війни не тільки переможцями, а й міцною духом нацією, готовою розбудовувати країну мрії.

LegalEyes.com.ua
Народження онлайн

Оскільки зараз похід у відділи реєстрації періодично супроводжується ризиком для життя, здоров’я та психічної стабільності громадян, Кабмін унормував поступове спрощення реєстраційних процедур — а саме їхнє переведення в цифру. Сьогодні — про те як ініціювати #цивільне існування дитини.

Якщо дитина народилася в межах адмін-територіальної одиниці, що включена до переліку, де припиняється доступ до єдиних та державних реєстрів, можна подати заявку на реєстрацію онлайн (на електронну пошту).

До онлайн-заявки додаються копії:
📄 власне заяви про державну реєстрацію народження, складеної у довільній формі;
🧾 медичного документа, що, відповідно до законодавства, є підставою для проведення державної реєстрації народження;
📑 копії паспорта, свідоцтва про шлюб.

В заяві зазначаються відомості про:
👶дитину (прізвище, ім’я та (за наявності) по батькові, стать, дата народження, місце народження);
👫батьків (прізвище, власне ім’я та (за наявності) по батькові, дату народження, громадянство, зареєстроване місце проживання (за наявності), реквізити паспорта або паспортного документа, що посвідчує особу).

У разі народження дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, у заяві про державну реєстрацію народження стосовно батька зазначаються лише його ім’я та по батькові.

У разі, коли батьки дитини не перебувають у шлюбі між собою, підписана ними заява про державну реєстрацію народження вважається їх спільною заявою про визнання батьківства.

Видача свідоцтва про народження та у випадках, передбачених законодавством, витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, здійснюється будь-яким працюючим відділом державної реєстрації актів цивільного стану в межах адміністративно-територіальної одиниці за заявою про видачу свідоцтва, складеною в довільній формі.

LegalEyes.com.ua
Quo laboris?

#Трудове законодавство передбачає таку цікаву підставу розірваття трудового договору як порушення трудової дисципліни в виді прогулу. Цим почали часто свавільно користуватися роботодавці, щоб урізати штат під час війни.

Але при цьому вони часто в тупу ігнорують ключовий виняток із такого правила — поважність причин такого прогулу🤦 А закон «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» не змінює норми КЗпП щодо підстав звільнення з ініціативи роботодавця.

Пункт 4 частини 1 статті 40 КЗпП передбачає розірвання власником або уповноваженим ним органом трудового договору у випадку прогулу (в тому числі відсутності на роботі більше трьох годин протягом робочого дня) саме «без поважних причин»☝️

У постанові Верховного Суду від 6 березня 2018 року у справі №235/2284/17 вказано, що основним критерієм віднесення причин відсутності працівника на роботі до поважних є наявність об’єктивних, незалежних від волі самого працівника обставин, які повністю виключають вину працівника.

Такого ж висновку ВС дійшов в постанові у справі №572/2944/16-ц від від 26 червня 2019 року: визначальним фактором для вирішення питання про законність звільнення позивача є з’ясування поважності причини його відсутності 🔎

Поважними визнаються такі причини, які виключають вину працівника.
До поважних причин відсутності на робочому місці слід відносити такі обставини, як стихійні лиха, хвороба працівника або членів його сім’ї, нерегулярна робота транспорту, участь працівника в порятунку людей або майна, відмова від незаконного переведення та невихід у зв’язку з цим на нову роботуВІЙНА👉👈

Не вважаються прогулом також відсутність працівника не на підприємстві, а на робочому місці (наприклад перебування в укритті чи вихід на відкриту місцевість під час повітряної тривоги), відмова від роботи в умовах, небезпечних для життя і здоров’я тощо.

Тож не беріть на себе багато, ризикуючи життям та здоров’ям на роботі. Тим більше, що залякування роботодавця в такому випадку не працюватимуть, якщо на них не вестися.

LegalEyes.com.ua
Forwarded from Шпальта
💛 Шановні Шпальтери!

До нас звернулися по допомогу рідні військових, які проходять службу в другому стрілецькому батальйоні першої танкової бригади на східному напрямку. Людей знаємо особисто!

Підрозділу на передку конче потрібен дрон Dji mavic 3 Fly More Combo вартістю 110 тис. грн. Люди самостійно зібрали вже близько 80 тис, звертаються до нас на фінальному етапі.

Просимо якнайшвидше долучитися кожного, хто має змогу, адже кожна година без такого обладнання на нулі — це суттєвий додатковий ризик для життя.

Кошти йдуть напряму родичам військових, відповідальних за збір:

монобанка: https://send.monobank.ua/jar/BHwG3Lhdt

моно: 5375 4112 0474 2667

приват: 5168 7554 7256 1113

Дякуємо!
#громада
Forwarded from Контр-наступ
❗️Дуже важлива петиція — позбавляємо РФ права вето члена ООН.

Якщо ви думаєте, що корисного можете зробити та як можете завдати шкоди ворогу, пропонуємо витратити кілька ваших кліків і підписати петицію, щоб окупант не міг блокувати важливі процеси в ООН.

Як це працює? РФ успадкувалавала право вето від СРСР і заблокувала близько 11 ініціатив щодо введення миротворчої міжнародної місії в ОРДЛО, а після повномасштабної фази війни блокує такі ініціативи, як резолюцію про невизнання анексії Українських територій.

ДКІБ разом із багатьма державними органами (ОПУ, ВРУ, РНБОУ, МЗС і т.п.) ініціювала петицію та звертається до громадськості щодо підтримки. Просимо проголосувати та максимально розповсюдити інформацію.

Голосування: https://chng.it/xf6Kh5kNTz

Докладна інформація: https://kickrussiaout.info/

@Counter_offensive #кібернаступ
HTML Embed Code:
2024/06/01 15:54:13
Back to Top