TG Telegram Group Link
Channel: ایران - ژاپن
Back to Bottom
بنا به دعوت باغ موزه  مگورو توکیو ٬ سرپرست رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در ژاپن و تعدادی از اعضای سفارت و خانواده هایشان  در مراسم سنتی  پذیرایی چای ژاپنی شرکت کردند. این برنامه با مشارکت موزه مگورو    و دانش اموزان عضو کلوپ چای سنتی دبیرستان سونی گامی  در روز ۲۳ بهمن ماه در اطاق مخصوص پذیرایی چای موزه برگزار گردید.
این مراسم همزمان با  روزملی  ج.ا.ایران و  روز ملی ژاپن  که هر دو در ۱۱ فوریه -۲۲ بهمن – واقع شده اند برگزار گردید.

ژاپن به حفظ سنت ها و اداب و رسوم کهن خود اهمیت می دهد و اینگونه برنامه ها را برای معرفی فرهنگ ژاپنی به سایر کشورها اجرا می کند.
در این مراسم ابتدا یکی از دانش اموزان به اعضای سفارت خوشامد گفت و مراسم  پذیرایی چایی را معرفی نمود.سپس مهمانان به حیاط موزه  هدایت شدند تا مراسم از انجا آغاز گردد.مهمانان باید در حوضچه ای که اب روان دارد با قاشق دسته بلند ویژه ٬  دستها و صورت را با اداب خاصی بشویند. سپس وارد اطاق پذیرایی می شوند.اطاق پذیرایی معمولا به بزرگی  چهار و نیم تاتامی  است.
اجاقی در کف اطاق  تعبیه شده و اب را  درون یک دیگچه اهنی گرم می کند.سپس دانش آموزان طرز پذیرایی از مهمانان با شیرینی و سپس اماده سازی چایی و سرو آن را همراه با تعظیم و احترام دو طرفه به نمایش گذاشتند.در پایان نیز یک بازی سنتی خانوادگی را که ژاپنی ها در ایام سال نو برگزار می کنند  و افراد باید با چشم بسته ٬ چشم و ابروو دهان و بینی  یک صورت نقاشی شده کارتنی را سر جایش قرار دهند اجرا نمودند.
نماینده موزه در این مراسم ضمن تبریک روز ملی اظهار داشت سعی کرده ایم رنگ شیرینی ها و چایی ها با رنگ های پرچم ایران تطابق داشته باشد.در پایان   از مدیر  موزه و مربی مدرسه بخاطر اجرای این برنامه سنتی و مفرح و شاد تشکر گردید.
روز ملی ژاپن - یازدهم فوریه-در این کشور  تعطیل رسمی است.امسال چون این روز در یکشنبه واقع شده ٬ دولت روز دوشنبه را نیز تعطیل رسمی اعلام نمود.
بازدید دانش اموزان دبیرستان سوگی نامی توکیو از سفارت ج.ا.ایران در ایام مبارک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی

تعدادی از دانش آموزان دبیرستان سوگی نامی توکیو روز چهار شنبه ۲۵/۱۱/۱۴۰۲ از سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو بازدید کردند.

دانش آموزان و مربیان همراه ٬ در بدو ورود به سفارت از  فضای نمایشگاهی زیبای ورودی  بازدید کردند.. تابلوها فرش های نفیس و تصاویر زیبا از اماکن تاریخی و گردشگری کشورمان در این فضای هنری  در معرض نمایش گذاشته شده است.
سپس برنامه معرفی ایران درسالن فردوسی سفارت ج.ا.ایران اجرا گردید. ابتدا نماهنگ ٬ وطنم ٬  با صدای سالار عقیلی و با زیر نویس ژاپنی پخش گردید.در ادامه محمد رسول الماسیه سرپرست رایزنی فرهنگی به دانش آموزان و مربیان خوشامد گفت و از برنامه جذاب پذیرایی سنتی چای در موزه مگورو تشکر کرد.او اظهار امیدواری کرد ارتباطات فرهنگی بین موزه و دبیرستان و رایزنی فرهنگی استمرار داشته باشد و گسترش یابد.. او همزمانی روز ملی ایران و روز ملی ژاپن را به فال نیک گرفت و ان را نماد پیوند ناگسستنی دو ملت بزرگ دانست.
سرپرست رایزنی فرهنگی گفت در ایران در روز ملی ده ها میلیون نفر در سراسر کشور به خیابان ها می ایند تا سالگرد پیروزی انقلابشان را جشن بگیرند.
بخش بعدی برنامه سخنرانی اقای رجبی معاون سفیر ج.ا.ایران در توکیو بود.او درسخنان خود  به ارتباطات دو کشور و زمینه های گسترش ان در عرصه های فرهنگی و گردشگری پرداخت.او بابیان سیاستگذاریهای ایران برای جذب گردشگر ٬ به لغو ویزا برای اتباع بیش از سی کشور از جمله ژاپن اشاره نمود و اظهار امیدواری کرد گردشگران بیشتری از ژاپن به  ایران سفر کنند
ارايه  ٬ آشنایی با  ایران ٬ در قالب پاور پوینت به زبان ژاپنی بخش بعدی برنامه بود که مورد توجه دانش آموزان قرار گرفت.
بخش پایانی برنامه ٬پذیرایی از مهمانان با چای و تنقلات ایرانی از جمله گز و خرما و پسته و نبات بود.آقای پیمان سعادت سفیر ایران در توکیو در این قسمت از برنامه حضور یافتند و با خوشامد گویی به دانش آموزان اظهار داشتند مایل بودند از ابتدا حضور می داشتند ، اما بخاطر تداخل با برنامه ای دیگر این امکان فراهم نشد.ایشان در اثنای پذیرایی ،گوشه هایی از فرهنگ و هنر ایرانی از جمله ورزش و موسیقی را برای حاضران توضیح دادند.
نمایش فیلم سینمایی  " سرخ پوست" در دانشگاه مطالعات خارجی توکیو
فیلم سینمایی " سرخ پوست"   به کارگردانی نیما جاویدی روز یکشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۲۹ در برنامه ماهانه نمایش فیلم های خارجی دانشگاه مطالعات خارجی توکیو با زیر نویس ژاپنی  به نمایش گذاشته شد. بیش از۲۰۰ نفر از دانشجویان و اساتید و علاقمندان سینمای ایران در سالن نمایش حضور داشتند. بخش روابط عمومی و همکاری اجتماعی دانشگاه مجری این برنامه بود و خانم دکتر ساساکی رئیس گروه زبان فارسی  و آقای موری شیما مدرس پاره وقت  زبان فارسی دانشگاه توکیو ،  بعد از   نمایش  ، چند کلمه ای در باره سینمای ایران برای حاضران سخن گفتند.
دانشگاه توکیو با همکاری شرکت "اونلی هارتس"که توزیع کننده این فیلم در ژاپن است و با اهتمام گروه زبان فارسی دانشگاه  این برنامه را اجرا کرده است.
HTML Embed Code:
2024/02/23 10:42:56
Back to Top