Середа запам’яталася позитивом – хороші для Києва результати саміту НАТО, оголошення про допомогу, зустріч Зеленського з Трампом.
А ще сьогодні мають підписати угоду про створення спецтрибуналу для розслідування злочинів агресії проти України.
Путін не поїде на саміт до Бразилії через ордер Міжнародного кримінального суду, а у Румунії мера містечка засудили до в’язниці через випадкове вбивство лісника під час полювання.
Американські ЗМІ дізналися, що США нібито не зруйнували ядерну програму Ірану. Пентагон перевіряє, хто міг допустити витік інформації, а Трамп анонсував зустріч з Іраном "наступного тижня".
Далі – стисла версія дайджесту новин 25 червня.
РАДА УКРАЇНА-НАТО
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга на міністерській зустрічі Ради НАТО-Україна в Гаазі заявив про потребу "сміливих політичних рішень".
У день саміту НАТО Швеція, Данія, Фінляндія, Норвегія та Ісландія закликали продовжити підтримку України та збільшити тиск на Росію, щоб наближати мир.
Натомість в адміністрації президента США продовжують вважати, що ще не час карати РФ новими санкціями.
"Якщо ми зробимо те, чого всі тут від нас хочуть, а саме втрутимося і розгромимо їх новими санкціями, ми, ймовірно, втратимо можливість вести з ними переговори про припинення вогню, і хто тоді буде з ними розмовляти?", – пояснив держсекретар США Марко Рубіо.
Але коли Сполучені Штати вирішать ввести санкції, продовжив Рубіо, це означатиме, що вікно для переговорів з Росією, ймовірно, закриється.
Також держсекретар США наголосив, що війна може закінчитись лише дипломатичним шляхом.
За даними Politico, деякі колеги державного секретаря США Марко Рубіо у НАТО в приватному порядку висловили обурення мʼякою позицією адміністрації Дональда Трампа щодо Росії.
“ІСТОРИЧНИЙ” САМІТ
Рішення саміту НАТО, як і очікувалося, є достатньо коротким, але воно однозначно позитивне для Києва.
У ньому згадані лише дві держави, що не є членами Альянсу. Це РФ, яка єдиною отримала статус "довгострокової загрози" (навіть Китай документ обійшов увагою), а також Україна, захист якої визнаний пріоритетом Альянсу.
Зокрема, держави НАТО взяли зобов'язання допомагати ЗСУ за рахунок оборонних витрат, які союзники зобов'язалися збільшити до 5% від ВВП до 2035 року.
Крім того, генсек НАТО Марк Рютте після засідання підтвердив наміри Альянсу продовжити підтримку України на шляху до членства.
Президент Фінляндії Александр Стубб вважає, що саміт НАТО є історичним і покладе початок новому Альянсу.
"Перша причина у тому, що ми повертаємося до коренів Альянсу, іншими словами, до функціонування як колективної складної системи для стримування Росії. Друга причина, що ми повертаємося до оборонних витрат рівня холодної війни: 3,5% + 1,5%", – сказав Стубб.
Третя причина, на його думку, – народження більш збалансованого НАТО, що має більше європейської відповідальності.
Президент США Дональд Трамп на саміті підтвердив прихильність до статті 5 на саміті НАТО, зазначивши "ми з ними до кінця".
ЗУСТРІЧ ІЗ ТРАМПОМ
Bloomberg повідомило, що президент США Дональд Трамп під час зустрічі з лідерами держав НАТО визнав складність ситуації з повномасштабним вторгненням Росії в Україну. Ці слова, пише агентство, присутні розцінили як позитивний сигнал.
На полях саміту Трамп і Зеленський провели окрему зустріч. Переговори тривали 45 хвилин – значно довше, ніж було передбачено програмою. Обидва лідери заявили, що зустріч пройшла добре.
ПЕРЕГОВОРИ З ЄВРОПЕЙСЬКИМИ ЛІДЕРАМИ
Лідери Великої Британії, Італії, Німеччини, Польщі та Франції, генеральний секретар НАТО та президент України зустрілись на полях саміту в Гаазі.
Крім того, український президент зустрівся з главою уряду Данії Метте Фредеріксен – її країна у другому півріччі переймає від Польщі головування у Раді ЄС.
Норвегія виділяє 550 млн євро на безпілотні технології для України, а Британія вперше передасть українцям зброю, профінансовану з заморожених росактивів.
Та повна картина дня – в дайджесті середи за лінком:
https://www.eurointegration.com.ua/news/2025/06/25/7214603/
Підписуйтеся на Telegram головного медіа про Європу
>>Click here to continue<<