TG Telegram Group Link
Channel: Центральноєвропейський ф'южн
Back to Bottom
#българска_събота

Шановні читачі,

🍿Протягом останніх тижнів ви разом із нами, кожну суботу, дивилися драмо-комедію про відносини та труднощі «сімейного» життя ГЕРБ-СДС + ПП-ДБ. Як вам може бути відомо, серіал закінчився на дев’ятому сезоні розпадом подружжя, але творці серіалу пообіцяли сіквел у виді екшн-блокбастеру з розслідуваннями, драмою та неочікуваними поворотами долі.

🤩Щоб пригадати або познайомитись із франшизою, рекомендуємо до огляду повну хронологію подій в Болгарії, які призвели до розпаду коаліції. Написано редакторами Ф‘южену та опубліковано в Європейській Правді: https://www.eurointegration.com.ua/articles/2024/04/3/7182844/
📽️🛑Вчора ввечері відбулися останні онлайн - дебати перед президентськими виборами у Словаччині🇸🇰

🗓️Вибори відбудуться вже в цю суботу, 6 квітня!

📌Позиції кандидатів Петера Пеллегріні та Івана Корчка залишаються незмінними. Голова партії Глас Пеллегріні використовує проросійську риторику та позицію, тоді як екс-міністр закордонних справ збергігає прозахідний вектор та бачення спільних цінностей Словаччини із ЄС.

Із важливого:

🗣️Під час дебатів Іван Корчок вказував на готовність свого опонента піддаватися на маніпуляції проросійських кандидатів Гарабіна та Данека, задля отримання посади президента та голосів виборців, та маніпулює наративами про те, що НАТО є злочинною організацією.

🤔У той же час Пеллегріні висловив можливість підтримки створення фонду НАТО із можливістю обговорення фінансових наслідків для Словаччини. Він також виступає проти постійного надання зброї⚔️ до України 🇺🇦 та наголошує на потребі мирних рішень, говорячи, що спочатку треба припинити вбивства.

👀Проросійський кандидат також не втрачав можливості нагадати Корчку про необхідність обережної фінансової консолідації, і зазначав, що як президент, впливатиме на уряд, щоб захистити населення від фінансових ускладнень, обіцяючи відмовитися від законопроєкту, що збільшує витрати сімей.
😉Трохи несерйозних п'ятничних новин

У Румунії🇷🇴 Європейський Союз🇪🇺 надає допомогу у будівництві собору ⛪️, а не у будівництві лікарні🏥!

Коментар: Коли Дракула 🧛 є перманентною загрозою, то я б теж пріоритезував будівництво собору, а не лікарні🧐
🇸🇰Словацький кандидат у президенти Петер Пеллегріні, переміг у президентських виборах у країні в суботу, зміцнюючи контроль проросійського прем'єр-міністра Роберта Фіцо над країною.

у поляризованій державі, де майже тотожна кількість громадян проголосувала за альтернативного кандидата створюються передумови для "закручування гайок" за угорським сценарієм

🇪🇺 від ЄС тепер суттєво залежатиме: втримає він Братиславу у орбіті свого впливу, чи дозволить сформуватися "тандему поганих хлопців" - Орбану та Фіцо.
#българска_събота #български_уикенд

🇧🇬 В Болгарії, починається серіал "Передвиборча Боротьба". Що відомо з перших епізодів, які показали цього тижня?

🔵🔵 Формується коаліція між ГЕРБ-СДС та ДПС. Фактичні голови та представники цих політичних сил, Бойко Борисов та Делян Пеєвскі, в останні дні активно співпрацювали як на інформаційному фронті, так і на політичному. Наприклад, 3 квітня ГЕРБ-СДС разом з ДПС подали регламент обрання нового складу антикорупційної комісії; Бойко Борисов, під час інтерв'ю з журналістами, загравав з ідеєю про можливу коаліцію з ДПС, але напряму на запитання чи буде вона, чи ні так і не відповів.

📺 Делян Пеєвскі є новим персонажем для наших оглядів болгарських серіалів, але не є новим персонажем в мультивсесвіті “Політики Болгарії”. Його персона визначається великими статками, впливом на медіа (настільки великим, що проти нього США та Великобританія застосували санкції) та скандалізмом заради популяризації власної персони чорним піаром.

🟣🔵 Одночасно із цим... набирає обертів можливість утворення коаліції між ПП-ДБ та ДПС? Делян Пеєвскі, коли його питали журналісти, заявив: "З Кирилом [Петковим] я працював набагато краще, ніж з Борисовим. Ми швидше з ним в коаліції, ніж з Борисовим." Він також зазначив, що його політична сила, разом із ПП-ДБ, нещодавно розробляла пропозицію створення тимчасової парламентської комісії навколо "Балканського потоку" та "Лукойлу". Наостанок він зазначив, що бачить можливість здобуття з боку ГЕРБ-СДС 150-160 місць в парламенті (з 240), але й бачить варіант перемоги ПП-ДБ разом із ДПС.

🟣 Петков же більш радикально налаштований проти Пеєвскі та ДПС. Як повідомляє видання "Фокус", пан Кирило Петков сказав, щоб ГЕРБ-СДС та ДПС повинні зізнатись перед виборцями, що вони йдуть на вибори як коаліція, а не намагались прикрити цей факт. Він також заявив журналістам, що розглядає варіант перемовин з ГЕРБ-СДС, якщо ті розглянуть та підтримають всі реформи ПП-ДБ, які направлені на отримання грошових траншів для “відновлення та сталого розвитку Болгарії”.

🔼 Через це виникає дуже цікавий "любовний трикутник": ГЕРБ-СДС хоче бути в коаліції з ДПС, ДПС хоче бути в коаліції з ПП-ДБ, а ПП-ДБ хоче бути в коаліції з ГЕРБ-СДС. Подивимось, як він розвиватиметься в майбутніх серіях.

✍️ Коментар від редакції: з усієї цієї ситуації важливо зрозуміти те, що три про-західні політичні сили, наразі, не розглядають варіант коаліції з про-російськими право-радикалами "Відродження" та з про-президентською БСП. Але разом із цим, вони не можуть домовитись і між собою. Кирил Петков зайняв позицію того, що наразі Делян Пеєвскі фактично контролює дії та рішення ГЕРБ-СДС, на додачу до ДПС.

Це було сказано на фоні погодження нового списку в.о. міністрів, зокрема міністра внутрішніх справ, куди наразі хочуть просунути Атанаса Ількова, якого Кирило Петков вважає підконтрольним до ГЕРБ-СДС-ДПС, що порушуватиме плани створення аполітичного кабміну на період до виборів.

Разом із цим потрібно враховувати, що Делян Пеєвскі є людиною-професіоналом у плетенні інтриг, як він це робив, коли в кінці січня разом із ДПС звинувачував Радева та його радників в корупції, кажучи, що в нього є купа доказів, але зрештою історія нічим не закінчилась через нестачу цих самих доказів.

Редакція вважає, що поки рано будувати якісь конкретні плани на коаліційні об'єднання про-західних сил, але разом із цим вважає за потрібне зазначити ненульову можливість формування коаліції ПП-ДБ-ГЕРБ-СДС-ДПС, якщо буде видно, що ідеологічно недотичні політичні партії, як, наприклад "Відродження", отримають дуже багато місць в рамках парламенту після позачергових виборів.
😥Невтішні результати президентських виборів у Словаччині 🇸🇰, поляризація у Польщі🇵🇱, політичний бедлам у Болгарії🇧🇬, зростання рейтингів популістів у Румунії🇷🇴, ризики виборів у Молдові 🇲🇩 - усе це викликає неабияке занепокоєння і змушує ще раз згадати про російські інструменти впливу.

🧐Відомий своєю "доктриною" Герасімов досить відверто писав про те, що враховуючи глобальність російських цілей, їх не можна буде досягнути лише силовими методами.

🧐Спираючись на аналіз "доктрини" можна простежити, що на етапі стратегічного планування росіяни виявляли вразливості супротивника: економічні й політичні. Паралельно з цим розвивали мережі проксі: НУО, політиків, підконтрольні медіа.

На рівні політичних приготувань російська сторона підбурювала невдоволення центральною владою, підживлювала сепаратистські рухи, встановлювала контакти з місцевими олігархами.

На етапі операційних приготувань - мобілізувалися мережі проксі та розгорталися дезінформаційні кампанії.

Наступні етапи: ескалація у відносинах регіону з центром, обмеження чи блокування можливостей центральної влади на місцях, встановлення альтернативної влади, а фінальний етап: із застосуванням сили чи без нього - відокремлення регіону.

Звісно, усе це стосується атаки на конкретну державу.

Проте, уявімо собі, що метою є атака на ЄС, а держави регіону ЦСЄ є тим шматком, який росія хоче відкусити.

Росіяни виявили вразливості супротивника: економічні й політичні. Мережі проксі: НУО й політиків сформовані. Виборчі процеси у державах ЦСЄ - прекрасне прикриття для операційних приготувань. В ході кампаній настільки підживлено антагонізм з Брюсселем, що це цілком виглядає як політичні приготування - підбурення проти центральної влади (з поправкою на те, що це керівництво ЄС, а не окремих держав). Понад те, ігнорування рішень ЄС та порушення права ЄС теж перетворюється на стандартну практику, що по-суті відповідає етапу встановлення альтернативної влади (влади Орбана, влади Фіцо тощо).

Тож є усі ознаки того, що росія продовжує гібридну атаку на ЄС і має на меті розколоти його, скориставшись із вразливостей Брюсселю та активуючи свої мережі у ЦСЄ.

Тези про те, що саме Європа є ціллю росії не нові, але дедалі більше стає очевидно, що росія масштабовано атакує за адаптованою "методичкою Герасимова".
🇪🇺🇨🇿 Європейська Комісія викрила невідповідність стандартам Європейського Союзу державної підтримки, яку Чехія виділила деяким великим сільськогосподарським підприємствам у 2017-2018 роках.

📢 Про це Комісія повідомила у прес-релізі.

💰За словами представників Комісії, Чехія повинна негайно забезпечити повернення цих коштів.

🌱 Підтримка була спрямована на інвестиції у зрошення та реструктуризацію садів.

🔍 Після глибокого розслідування, яке розпочалося у 2021 році, Комісія виявила, що деякі бенефіціари були помилково визнані як малі та середні підприємства (МСП), хоча насправді вони були великими компаніями. Відтак, надана підтримка порушила правила, оскільки призначалася лише для МСП.

💸 Міністр сільського господарства Марек Виборний підтвердив, що ця ситуація вже була відома, і частина коштів, яка становить 12 мільйонів крон, вже повернута.

Наразі загальна сума допомоги, що повертається, залишається невідомою. Однак, згідно з правилами ЄС, це повинно бути зроблено негайно для усунення спотворень у конкуренції на ринку.

Нагадаємо, що минулими роками звинувачення у зловживанні європейськими фондами висували екс-прем’єру Андрею Бабішу
У Польщі минув перший тур виборів до органів місцевого самоврядування 🇵🇱

За даними опитування, партія “Право і Справедливість“ ( ПіС)  переважають на місцевих виборах з відривом у 1.8% у партії діючого прем’єр-міністра Польщі “Громадянська платформа“, — повідомляє видання Politico.
Наразі, ПіС отримала 33.7%, а Громадянстка платформа — 31.9%.

Представник партії “Право і Справедливість“ Ярослав Качинський підкреслив, що наступний етап буде «перемога на виборах в ЄС та президентських виборах».
Масовий протест проти політики Орбана в Будапешті. Почалось? 🇭🇺

Громадяни вийшли на акцію протесту біля парламенту, вигукуючи гасла: «Ми не боїмося» та «Орбану час у відставку».
Марш очолив 43-річний Петер Мадяр, який знається на політиці Віктора Орбана, адже раніше був пов’язаний з внутрішньою системою правлячої партії Фідес. Окрім цього, він планує створити власну партію, яка, вочевидь, буде опозиційною нинішній.

Громадськість стурбована рівнем корупції в країні, освітою та системою охорони здоров’я.
🇨🇿 Дані опитувань: Президент Петр Павел лідирує за рівнем довірою серед громадян

🗣 Довіра до політиків

Президент Петр Павел лідирує за довірою громадян Чехії (54%). Продовжують п'ятірку найкращих: голова партії ANO Андрей Бабіш (46%), голова SPD Томіо Окамура (40%), Іван Бартош з Piráti (28%) і Мілош Вистрчіл з ODS (25%).

Серед інших політиків у список увійшли: Міністр закордонних справ Ян Ліпавський з Piráti (24%),  Міністр сільського господарства Марек Виборний з KDU-ČSL (17%) і Міністр оборони Яна Чернохова з ODS (15%).

Найбільший рівень недовіри у прем'єр-міністра Петра Фіали з ODS (79%).

⚖️ Довіра до конституційних інститутів

Найбільшою є довіра до президента (54%). Сенату довіряє 33%. Недовіра до уряду та Палати депутатів залишається високою - 78% і 76% відповідно.

📝 Підтримка партій

Опозиційний рух ANO переміг би на парламентських виборах у березні (32.9%). За ним у п'ятірку входять: ODS (14.5%), Piráti (10,5%), SPD (9,3%) і STAN (6,6%). Більше ніж на 1% підтримка збільшилася до ODS і PRO.

Восени наступного року на Чехію чекають парламентські вибори.
🇷🇴Румунія планує інтервенцію? Румунські танки будуть на вулицях Кишиневу, Комрату чи Бєльц? Молдова чекає румунських визволителів?

Не все так просто

У розмові з Сергієм Сидоренко Сергій Герасимчук з "Української призми" пояснює деталі "Європейській правді"

https://youtu.be/LSJBvCB1oAI?si=BTmKJA8qp52Wtiy1
Сьогодні відбудеться запланована спільна зустріч українського🇺🇦 та словацького урядів в Міхаловце🇸🇰

💭Міністри обговорюватимуть оборонну промисловість, співпрацю у розмінуванні українських територій та матеріально-технічне забезпечення. Також обговорять питання сільського господарства та освіти.

👥Також запланована спільна заява для преси прем’єр-міністра Роберта Фіцо (Смер-СД) та прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля. Після цього в Міхаловце відбудеться засідання Уряду Словацької Республіки. На порядку денному – пропозиція щодо укладення угоди між Словаччиною та Україною, яка має сприяти здійсненню прибуткової діяльності членів сімей співробітників дипломатичного представництва або консульської установи.
🇱🇹🇺🇦Володимир Зеленський прибув до Литви для того, щоб взяти участь у саміті “Ініціативи трьох морів” (“Триморʼя”). 

🤝Перед самітом він зустрінеться з президентом Литви Гітанасом Науседою, щоб обговорити ситуацію на передовій, потребу у військовій та фінансовій допомозі, євроінтеграційний процес України та перспективи членства в НАТО. 

✍️Зеленський вже повідомив, що найближчим часом буде підписана нова двостороння безпекова угода. Але наразі невідомо, з якою саме країною. Також він додав, що головними завданнями є максимальне посилення ППО та забезпечення інших невідкладних потреб української армії.  

Про саміт:

🌐“Ініціатива трьох морів” або ж “Тримор'я” — це міжнародна економічна та інфраструктурна ініціатива, що об'єднує 12 країн Європейського Союзу, які розташовані поблизу Балтійського, Чорного й Адріатичного морів. Спрямоване “Тримор'я” на створення регіонального діалогу з питань, що стосуються країн-членів. 

📌Цього року саміт відбувається у Литві. Очікується, що на захід прибудуть делегації з 25 країн і 10 глав держав, у тому числі президенти Польщі, Латвії та Естонії.
🇸🇰⚔️«Застосування російської військової сили було порушенням міжнародного права», заявив прем’єр-міністр Роберт Фіцо після засідання урядів Словаччини та України.

🗣️🇺🇦Шмигаль оцінив, що Словаччина підтримує Україну у війні з Росією, а також у її прагненні вступити до Європейського Союзу.

🚂На засіданні двох урядів домовилися про залізничне сполучення між Києвом і Кошице.

Фіцо також запропонував Україні допомогу в розмінуванні, включно з навчанням людей. «На комерційній основі Словацька Республіка також готова співпрацювати у військовій сфері».

👀Прем'єр-міністр Словаччини зазначив, що хоч суверенні політики Словаччини мають власну думку, "але в той же час вони мають серце, вони розуміють вашу ситуацію і хочуть бути корисними, наскільки це можливо".
🇷🇴 Румунська опозиція об'єднує зусилля напередодні виборів до Європарламенту

🗳 Лідери румунських правих партій USR (Союз порятунку Румунії), Forta Dreptei (Сила права) і PMP (Партія народного руху) висунули свої кандидатури на майбутніх виборах до Європарламенту в червні. Цим вони кидають виклик правлячому альянсу країни PSD-PNL.

📊 Опитування демонструють, що Об'єднаний правий альянс (ADU) відстає від основного лівоцентристського блоку. За останніми данними USR отримує близько 15% підтримки. Forța Dreptei і PMP мають приблизно по 1%. Новий альянс може отримати аж шість місць на майбутніх виборах до Європарламенту 9 червня. Крім того, блок заявив, що може виставити спільних кандидатів на місцевих виборах.

💭 Президент Forţa Dreptei та екс-прем’єр-міністр Румунії Людовік Орбан заявив, що Об’єднаний правий альянс – представляє «демократичну, професійну та чесну» альтернативу «безладу», який зараз панує Румунією. За словами Орбана, навколо ADU можуть зібратися всі незадоволені тим, як PSD і PNL займаються політикою та керують країною.
«Голосування 9 червня є вирішальним, тому що воно може сигналізувати про  бажання змін і засвідчувати факт, що країна не належить племенам, які захопили державу, а належить громадянам», – вважає Орбан.
#българска_събота

🇧🇬 Закінчується другий тиждень квітня, а це означає, що виходить новий огляд болгарського серіалу "Передвиборча Боротьба" на Центральноєвропейському Ф'южені. Що стало відомим на цей момент часу?

😁 Представники націоналістичної партії ВМРО-БНД (Внутрішня Македонська Революційна Організація-Болгарський Національний Рух) висловили думку, що ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ та ДПС планують сформувати потрійну коаліцію, щоб "під фасадом євро-атлантизму" вести боротьбу за контроль та паритетність виборчого процесу. Представники партії в своїй публікації також сказали наступне: партія "Відродження" є "зручним лякалом", на яке спираються задля заохочення виборців підтримувати євроатлантичну єдність; ЦВК фабрикуватиме електронне голосування, шляхом підтасовування ваших голосів на користь партій коаліції; треба голосувати на паперових бюлетенях, щоб "зіпсувати їм схему".

😳 Але, як не дивно, ідею щодо можливої вже існуючої коаліції ГЕРБ-СДС-ПП-ДБ-ДПС висловив і заступник голови партії "Відродження" Цончо Ганев, відомий тим, що він під час засідання парламенту плюнув (відео) на депутата 49 скликання. За словами депутата, нинішній уряд "балансується між ГЕРБ-СДС, ДПС і ПП-ДБ". Він також зазначив, що "Відродження" не довіряє урядові та закликав громадян піти проголосувати за його політичну силу.

🤔 Тим часом представники "фасаду євро-атлантизму" майже не виступали один проти одного цього тижня, а ті виступи які відбувались є малозначущими. З іншого боку нещодавно було опубліковано дослідження "Маркет Лінкс" разом із bTV в якому було опитано 1046 людей з 30 березня по 7 квітня. За результатами дослідження, 25.5% виборців віддаватимуть свій голос за ГЕРБ-СДС, 17.1% за ПП-ДБ, 11.8% за ДПС, 10.3% за "Відродження", 8.7% за БСП та 3.9% за "Є такий народ". 41% респондентів зазначили, що точно будуть голосувати на дострокових виборах, а 12%, що точно не будуть.

🔴 Про-президентська соціалістична партія БСП взяла курс на об'єднання всіх лівих сил перед виборами до нацпарламенту та Європарламенту. Все почалось із заклику ідейного руху, в рамках БСП, "Бузлуджа" 09.04.24, в якому прозвучали слова про створення соціалістичної альтернативи "кримінальному закуліссю" шляхом об'єднання всіх лівих, лівоцентристських і патріотичних політичних сил в "єдине ліве об'єднання". Історія отримала своє продовження в порядку денному сьогоднішнього засідання БСП, яке почалось об 11:00, в якому було зазначено обговорення планів коаліції "БСП за Болгарію" щодо відбору кандидатів на вибори та планів щодо можливого об'єднання з іншими лівими політичними силами.

✍️ Коментар від редакції: нинішня ситуація навколо дострокових виборів набирає цікавих обертів. З одного боку праві партії ВМРО-БНД та "Відродження" кажуть, що коаліція ГЕРБ-СДС-ПП-ДБ-ДПС вже сформована. З іншого боку, це може бути просто звичайним коментарем без підґрунтя. Разом із цим цікава ситуація складається з "об'єднанням лівих партій", до якого намагається дійти БСП. Дивлячись на вибори 2023, коаліція "БСП за Болгарію" набрала 225 914 голосів. Якщо уявити собі, що всі тогорічні виборці знову прийдуть на вибори та “лівим колективом” проголосують за коаліцію "БСП за Болгарію", то об'єднання може отримати понад 55 000 додаткових голосів. Чекатимемо на результати зборів БСП та на можливі подальші новини навколо, можливої, коаліції ГЕРБ-СДС-ПП-ДБ-ДПС.
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Коментарі Президента Польщі Анджея Дуди про сформовану ситуацію в Україні 🇵🇱🇺🇦

В інтерв’ю для видання LRT, польський Президент наголосив, що Польща регулярно підіймає військові літаки для патрулювання повітряного простору. Вочевидь, такі кроки здійснюються тоді, коли відбуваються масовані атаки Росії по Україні.

Однак небезпека залишається не тільки у повітрі, але, в першу чергу, зберігається на полі бою. Дуда підкреслив, що «ситуація в Україні складна», додавши, що український народ потребує постійної та нескінченної допомоги, особливо Україна наразі «потребує боєприпасів».

Дуда виступає на стороні Зеленського та вважає, що Польща і демократичний світ повинні зробити все можливе, для того, щоб «Україна змогла повернути собі всі загарбані території».
Цікаво, чи може вважатися суверенною Угорщина - одна з найслабших європейських економік, що залежить від Європейських фондів та настрою Олафа Шольца?
HTML Embed Code:
2024/05/20 02:16:47
Back to Top